نویسنده موضوع: سازمان بین المللی کار  (دفعات بازدید: 793 بار)

آفلاین mortaza.shaiedi

  • کاربر جدید
  • *
  • سپاسگزاری ها
  • -تشکر کرده: 0
  • -تشکر شده: 0
  • ارسال: 4
  • امتیاز های کاربر: 0
  • دانشگاه: غیرانتفاعی پارس مهر
  • مقطع تحصیلی: کاردانی
سازمان بین المللی کار
« : ژانویه 06, 2015, 10:47:40 »
سازمان بین المللی کار
مقدمه -
تاسیس سازمان بین المللی کار و تدوین مقررات بین المللی برای حمایت از کارگران نتیجه مبارزات کارگری و سازمانهای کارگری کشورها برای احقاق حقوق خودشان بوده اند. به این نحو که کارفرمایان و دولتها در اوایل به راحتی حاضر به پذیرش و اعطای حقوق نبودند و کارگران نیاز به اعمال قدرت داشتند قدرت درون مرزی کشورها هم کافی نبود پس سازمانهای کارگری برای حفظ قدرت خود به منابع برون مرزی روی آورند و سعی کردند با ایجاد متحدین و هم صدایی در همه کشورها و ایجاد وحدت بین آنها به قدرت لازم دست یابند. در ابتدا اغلب این تلاشها با موفقیت  و زمانی با شکست روبه رو گردیده است.
•   تاسیس سازمان بین المللی کار -1
فدراسیون آمریکایی کار در کنگره ی فیلادلفیا در نوامبر سال 1914 قطعنامه ای تصویب کرد که در آن پیشنهاد شده بود همزمان با تشکیل کنگره عمومی صلح که بایستی در پایان جنگ صورت پذیرد کنفرانس در همان محل برگزار شود تا تدبیرهایی برای ایجاد روابط برادرانه و حمایت از منافع کارگران اتخاذ نمایند و در نتیجه صلحی بادوام تر پایه گذاری شود.

2- وظایف سازمان بین المللی کار
سازمان بین المللی کار بر اساس کنفرانسی که در سال 1994 در فیلادلفیا تشکیل شد موظف است که برنامه هایی را در کشورهای مختلف جهان به منظور تامین هدفهای زیر تشویق نماید
-اشتغال تام و بالا بردن سطح زندگی
- به کار گرفتن کارگران در مشاغلی که آنان با رضایت خاطر  کاردانی  و مهارت خویش در آن کار می کنند.
-ایجاد تضمینهای لازم جهت عموم کارگران ذینفع از امکانات آموزشی و ایجاد وسایل به منظور تسهیل نقل انتقال کارگران و همچنین مهاجرت آنان.
-ایجاد امکان برای تمام افراد به ترتیبی که از ترقیات حاصله در مسائل مربوط به دستمزد و درآمد و مدت کار و دیگر شرایط کار به طور عادلانه بهره مند شوند و همچنین تامین حداقل دستمزد و معاش جهت عموم اشخاصی که شغل دارند و به این حمایت نیازمندند.
-حمایت از کودکان ومادران
-حمایت از تامین غذا و مسکن مناسب و وسایل تفریحی و فرهنگی
- به وجود آوردن امکانات برابر در امور آموزشی و حرفه ای.
3- ساختار سازمانی
سازمان بین المللی کار بر اساس ماده ی 2 اساسنامه دارای سه ارگان است که عبارت اند از:
1. کنفرانس بین المللی کار
2. هئیت مدیره
3. دفتر بین المللی کار
3-1 کنفرانس بین المللی کار
کنفرانس بین المللی کار عالیترین مرجع سازمان و به عبارتی پارلمان جهانی کار است و وظایف آن عبارت است از :تدوین مقاوله نامه ها و توصیه نامه ها رسیدگی به مسائل مالی و بررسی تصویب بودجه سازمان و تعیین میزان سهمیه ی کشورهای عضو استماع گزارش مدیر کل دفتر بین المللی کار انتخاب اعضای هئیت مدیره دفتر بین المللی کار و اظهار نظردرباره موضوعاتی که از طرف نمایندگان شرکت کننده در کنفرانس مطرح می شود.
3-2- هئیت مدیره :هئیت مدیره یا هیئت اجرایی سازمان در هر سال سه دوره تشکیل جلسه می دهد تا فعالیتهای دفتر بین المللی کار و کمیسیونهای مختلف سازمان را اداره و رهبری کند.اعضای هبئت مدیره هر سه سال یک بار در کنفرانس بین المللی کار انتخاب  می شوند.3-3 دفتر بین المللی کار:
دفتر بین المللی کار در واقع دبیر خانه ی دایم سازمان بوده و مامور اجرای تصمیمات کنفرانس و هئیت مدیره است . این دفترتحت ریاست مدیره کل دفتر بین المللی کار اداره می شود     
4- ویژگیهای سازمان بین المللی کار
                  
4-1 خصلت سه جانبه گرایی سازمان
4-2 ویژگیهای قانون گذاری سازمان بین المللی کار
4-3 ویژگی رعایت حقوق و مزایا در مورد اتباع بیگانه

تالار گفتگوی حسابداری

سازمان بین المللی کار
« : ژانویه 06, 2015, 10:47:40 »

Tags: