نویسنده موضوع: سازمان بین المللی کار  (دفعات بازدید: 961 بار)

آفلاین mortaza.shaiedi

  • کاربر جدید
  • *
  • سپاسگزاری ها
  • -تشکر کرده: 0
  • -تشکر شده: 0
  • ارسال: 4
  • امتیاز های کاربر: 0
  • دانشگاه: غیرانتفاعی پارس مهر
  • مقطع تحصیلی: کاردانی
سازمان بین المللی کار
« : ژانویه 06, 2015, 10:44:44 »
سازمان بین المللی کار
مقدمه -
تاسیس سازمان بین المللی کار و تدوین مقررات بین المللی برای حمایت از کارگران نتیجه مبارزات کارگری و سازمانهای کارگری کشورها برای احقاق حقوق خودشان بوده اند. به این نحو که کارفرمایان و دولتها در اوایل به راحتی حاضر به پذیرش و اعطای حقوق نبودند و کارگران نیاز به اعمال قدرت داشتند قدرت درون مرزی کشورها هم کافی نبود پس سازمانهای کارگری برای حفظ قدرت خود به منابع برون مرزی روی آورند و سعی کردند با ایجاد متحدین و هم صدایی در همه کشورها و ایجاد وحدت بین آنها به قدرت لازم دست یابند. در ابتدا اغلب این تلاشها با موفقیت  و زمانی با شکست روبه رو گردیده است.
•   تاسیس سازمان بین المللی کار -1
فدراسیون آمریکایی کار در کنگره ی فیلادلفیا در نوامبر سال 1914 قطعنامه ای تصویب کرد که در آن پیشنهاد شده بود همزمان با تشکیل کنگره عمومی صلح که بایستی در پایان جنگ صورت پذیرد کنفرانس در همان محل برگزار شود تا تدبیرهایی برای ایجاد روابط برادرانه و حمایت از منافع کارگران اتخاذ نمایند و در نتیجه صلحی بادوام تر پایه گذاری شود.

2- وظایف سازمان بین المللی کار
سازمان بین المللی کار بر اساس کنفرانسی که در سال 1994 در فیلادلفیا تشکیل شد موظف است که برنامه هایی را در کشورهای مختلف جهان به منظور تامین هدفهای زیر تشویق نماید
-اشتغال تام و بالا بردن سطح زندگی
- به کار گرفتن کارگران در مشاغلی که آنان با رضایت خاطر  کاردانی  و مهارت خویش در آن کار می کنند.
-ایجاد تضمینهای لازم جهت عموم کارگران ذینفع از امکانات آموزشی و ایجاد وسایل به منظور تسهیل نقل انتقال کارگران و همچنین مهاجرت آنان.
-ایجاد امکان برای تمام افراد به ترتیبی که از ترقیات حاصله در مسائل مربوط به دستمزد و درآمد و مدت کار و دیگر شرایط کار به طور عادلانه بهره مند شوند و همچنین تامین حداقل دستمزد و معاش جهت عموم اشخاصی که شغل دارند و به این حمایت نیازمندند.
-حمایت از کودکان ومادران
-حمایت از تامین غذا و مسکن مناسب و وسایل تفریحی و فرهنگی
- به وجود آوردن امکانات برابر در امور آموزشی و حرفه ای.
3- ساختار سازمانی
سازمان بین المللی کار بر اساس ماده ی 2 اساسنامه دارای سه ارگان است که عبارت اند از:
1. کنفرانس بین المللی کار
2. هئیت مدیره
3. دفتر بین المللی کار
3-1 کنفرانس بین المللی کار
کنفرانس بین المللی کار عالیترین مرجع سازمان و به عبارتی پارلمان جهانی کار است و وظایف آن عبارت است از :تدوین مقاوله نامه ها و توصیه نامه ها رسیدگی به مسائل مالی و بررسی تصویب بودجه سازمان و تعیین میزان سهمیه ی کشورهای عضو استماع گزارش مدیر کل دفتر بین المللی کار انتخاب اعضای هئیت مدیره دفتر بین المللی کار و اظهار نظردرباره موضوعاتی که از طرف نمایندگان شرکت کننده در کنفرانس مطرح می شود.
3-2- هئیت مدیره :هئیت مدیره یا هیئت اجرایی سازمان در هر سال سه دوره تشکیل جلسه می دهد تا فعالیتهای دفتر بین المللی کار و کمیسیونهای مختلف سازمان را اداره و رهبری کند.اعضای هبئت مدیره هر سه سال یک بار در کنفرانس بین المللی کار انتخاب  می شوند.3-3 دفتر بین المللی کار:
دفتر بین المللی کار در واقع دبیر خانه ی دایم سازمان بوده و مامور اجرای تصمیمات کنفرانس و هئیت مدیره است . این دفترتحت ریاست مدیره کل دفتر بین المللی کار اداره می شود     
                                          4- ویژگیهای سازمان بین المللی کار
                  
4-1 خصلت سه جانبه گرایی سازمان
4-2 ویژگیهای قانون گذاری سازمان بین المللی کار
4-3 ویژگی رعایت حقوق و مزایا در مورد اتباع بیگانه
ایمنی  بهداشت و حفاظت کار   
مقدمه:توسعه صنایع و پیشرفت فن  آوری در کنار آثار مثبت و ارزشمند خود با آثار و عوارض نا گواری همراه بوده است عوارضی چون آلودگیهای محیط کار و زندگی حوادث نقض عضو و از کار افتادگی و نظایر آن از جمله ضایعاتی هستند که با توسعه ی صنایع و فن آوری بیش از پیش زندگی انسان وبه ویژه کارگران را مورد تهدید قرار داده است.
1-  تعریف حادثه ناشی از کار
برای احراز این که حادثه در حین انجام وظیفه بوده یا خیر باید به دوعامل زمان و مکان وقوع حادثه دقت کرد. اوقاتی که بیمه شده در یکی از مکانهای زیر مشغول انجام وظیفه باشد:
الف) بیمه شده در کارگاه و موسسات وابسته یا ساختمانها و محوطه ی آن مشغول کار باشد.
ب) به دستور کارفرما در خارج از محوطه ی کارگاه مامور انجام وظیفه باشد.
ج) حوادثی که هنگام رفت وآمد بیمه شده از منزل به کارگاه ویا بالعکس باشد.
2- انواع حوادث ناشی از کار
سقوط اشخاص و اشیائ از بلندی . -
-کارهای سنگین وحرکات بیش از حد یا انجام حرکات نادرست (مانند حرکاتی برای جابه جایی اجسام سنگین).
برخورد ویا ارتباط با حرارت غیر عادی. -
- برخورد یا ارتباط با مواد یا پرتوهای زیان آور.
- قرار گرفتن بین اشیا.
3- علل بروز حادثه
به طور کلی حادثه ی ناشی از کار علت واحدی ندارد و معلول علل فنی و انسانی می باشد. این علل بستگی به نوع کار  محیط  شرایط  انجام کار و ابزار مورد استفاده دارد که می توان آنها را به دو دسته علل مستقیم و غیر مستقیم تقسیم کرد:
الف) علل مستقیم : عبارت از عللی که در به وجود آمدن حادثه سهم اصلی را دارا است.
ب)علل غیر مستقیم : این علل مستقیما سبب به وجود آمدن حادثه نیستند بلکه در صورت وجود علل مستقیم شانس به وجود آمدن حادثه را بیشتر می کنند. که باعث خستگی و ناراحتی و نارضایتی کارگر می شود.4- حفاظت و بهداشت کار
حفاظت و بهداشت کار ایجادشرایطی است که منابع انسانی را از عوامل زیان باری که سلامتی آنان را در محیط کار تهدید می کند مصون نگه دارد.هدف آن نیز تقدم پیشگیری بر درمان است.     هدفهای حفاظت و بهداشت کار عبارت اند از :
- کاهش فشار شغلی در سازمان
- رفع بیماریهای شغلی در سازمان
- کاهش مصدومیت و مرگ و میر ناشی از کار
- ایجاد محیط کاری ایمنی از حوادث ناشی از کار
- از بین بردن خطرهای ناشی از کار
وضعیت حقوق زنان و نوجوانان و معلولین
مقدمه :زنان اولین افراد در خانه هستند که صبح قبل از همه از کار را شروع می کنند و آخرین فرد هستند که دست ازکار می کشند.اگر چه مردان و زنان هر دو کار می کنند ولی کار آنها از نظر کل ساعات کار  نوع کار  میزان پرداخت  سن و مشارکت متفاوت است . در واقع زنان فعالیتهای مختلف داخل و خارج از خانه دارن که اگر کار را در معنای معمول آن هر نوع اشتغال که مبتنی بر پاداش مالی است در نظر بگیریم بسیاری از فعالیتهای زنان در این مقوله نمی گنجد.
1- موانع اشتغال زنان : الف) موانع فیزیولوژیکی:این نظر که زنان موجودات ضعیف ترند و مردان باید بر آنان مسلط باشند نه تنها در اذهان مردان بلکه در ذهنیت بسیاری از زنان نیز مطرح است.همین تصور و پیش داوری نسبت به توانایی زنان و سوق دادن آنان به سوی خانه داری و بچه داری بسیاری از امکانات آموزشی و تفریحی و اشتغال و رشد و ترقی را از آنان سلب نموده است.

ب) موانع فرهنگی :در تمام جوامع نقش اصلی برای زنان نقش مادری و همسری است لذا با قرار دادن این اصل  مسائل دیگر چون اشتغال تابع این مسئله می باشد.امکان یافتن شغل برای دختران و زنان تحت تاثیرعوامل مختلف از جمله تربیت آنها و نحوه ی اجتماعی شدن شان می باشد.آنان از همان کودکی می آموزند که با پسران در کسب موقعیتها و امتیازات اجتماعی یکسان نیستند.
ج) موانع اجتماعی:موانع اجتماعی عبارت است از :1- آموزش .2- مسائل موفقیت .3-:تفکیک شغلی .
د) موانع اقتصادی: موانع اقتصادی عبارت است از :1-:کارخانه ی بدون دستمزد .2- اختلاف سطح دستمزد. 3- نوع مشاغل.
شرایط کار نوجوانان : نوجوانی دوره ای از زندگی است که باید صرف تحصیل و رشد انسانها گردد.کارگری نوجوانان غالبا فرصتهای ایشان را برای آینده ای پربار نابود می سازد.

شرایط کار نوجوانان در قانون کار ایران: طبق قانون کار جمهوری اسلامی ایران به کا گماردن افراد کمتر از پانزده سال تمام ممنوع است کارگری که سنش بین پانزده تا هجده سال تمام باشد کارگر نوجوان نامیده می شود و در بدو استخدام باید توسط سازمان تامین اجتماعی مورد آزمایش های پزشکی قرار گیرد.
وضعیت اشتغال معلولین: امروزه در جوامع صنعتی پیشرفته توجه به مسائل بهداشتی و تامین کارگران عاملی جهت برتری جامعه ای نسبت به جامعه ی دیگر محسوب نمی شود بلکه توجه به وضع معلولین نشانه پیشرفت و برتری تلقی می شود.

شرایط اشتغال معلولین در ایران :قانون کار ایران در مورد اشتغال معلولین ناشی از کار عادی ساکت است.  تنها موردی که درباره ی این گونه معلولین در قانون کار آمده درباره نحوه ی بازنشستگی آنان است.
انواع مشاغل برای معلولین :
- اشتغال در بازار آزاد
- اشتغال در شرکتهای تعاونی
- اشتغال سرمایه ای


تالار گفتگوی حسابداری

سازمان بین المللی کار
« : ژانویه 06, 2015, 10:44:44 »

Tags: