نویسنده موضوع: اصول حسابداری  (دفعات بازدید: 1054 بار)

آفلاین pejman74

  • کاربر جدید
  • *
  • سپاسگزاری ها
  • -تشکر کرده: 0
  • -تشکر شده: 0
  • ارسال: 12
  • امتیاز های کاربر: 1
  • دانشگاه: پارس مهر
  • مقطع تحصیلی: کاردانی
اصول حسابداری
« : اكتبر 21, 2014, 09:37:54 »
اصول حسابداری قواعد کلی است  که حسابداران به عنوان مبنای اجرای کار در کلیه ی مراحل عملیات مورد استفاده قرار میدهند وعبارتند از:
1)اصل بهای تمام شده
 2)اصل تحقق درامد
3)اصل تطابق هزینه ها با درامدها
4)اصل افشا
1)اصل بهای تمام شده:به موجب اصل بهای تمام شده تمام رویدادهای مالی به بهای تمام شده  ودر تاریخ وقوع ثبت و در صورتهای مالی منعکس میشود و چنانکه بعدا ارزش پولی انها افزایش شناسایی و ثبت نمیشود.
امکان دارد که موسسه گاه یکی از اقلام دارایی را به قیمتی بیش از انچه باید باشد خریداری کند اما همیشه فرض براین است که در معامله قضاوت صحیح به کار رفته و موسسه نمیتوانسته است دارایی یا خدمت را به قیمتی کمتر تحصیل کند.
بهای تمام شده مبلغی است که در ازای ان خریدار و فروشنده ای اگاه و مایل در شرایط عادی یک دارایی را با پول مبادله میکنند.
بهای تمام شده دو نارسایی عمده دارد:
اول ان که ارزش داراییهای هر موسسه پس از گذشت مدتی نسبتا طولانی تعغییر می کند و به این ترتیب بهای تمام شده به عنوان مقیاس اندازه گیری منابع موجود اعتبار خود را از دست میدهد.
دوم ان که داراییهای یک موسسه معمولا در طول زمان تحصیل میشود وبهای تمام شده ان بر مبنای قیمتهای زمان تحصیل است و قیمت معمولا باگذر زمان می یابد.بنابراین اقلامی که به عنوان دارایی با هم جمع ودر ترازنامه یکجا ارائه میشوند به علت تغییرات مقیاس اندازه گیری انها نمیتواند به عنوان ارقامی که تفسیر دقیقی را ممکن میسازد تلقی شود.
با وجود نارسایی های فوق معمولا مبلغ دارایی ها به دلیل زیر بر اساس تجدید ارزیابی ارزش جاری و یا قیمت بازار تعیین نمیشود:
1)بهای تمام شده در زمان تحصیل دارایی معرف ارزش عادله(متعارف)دارایی است.
2)بهای تمام شده بر معامله فرضی مبتنی نیست و در نتیجه واقعی و قابل اندازه گیری و تایید میباشد.
3)سود یا زیان حاصل از واگذاری دارایی باید در تاریخ فروش شناسایی شود.

2)اصل افشای حقایق:
اصل افشا ایجاب میکند که کلیه ی واقعیتهای با اهمیت مربوط به رویدادها و فعالیت های مالی موسسه به نحو مناسب و کامل افشا شود.
براساس این اصل باید  تمامی اطلاعاتی که به نحوی میتواند درتصمیم گیری استفاده کنندگان از اطلاعات مالی تاثیر گذار باشد افشا شود.
افشای اطلاعات میتواند در متن صورتهای مالی یا یادداشت های همراه ان صورت پذیرد.
3)اصل تحقق درامد:
براساس اصل تحقق درامدها بدون توجه به زمان دریافت وجه نقد مربوطه.درزمان تحقق شناسایی میشوند معمولا زمانی درامد را تحقق یافته فرض میکنند که فرایند کسب سود کامل باحداقل قسمت اعظم آن کامل شده باشد.فرایند کسب سود عبارت از عملیات است که ازخرید مواد اولیه وسایر عوامل تولید تا تبدیل آنها به کالای ساخته شده ونهایتا فروش محصولات ودریافت وجه آنهارا دربر می گیرد. به عبارت دیگر فرآیند کسب سود زمانی تکمیل شده است که چرخه عملیات واحد تجاری کامل شده یا حداقل قسمت اعظم آن کامل شده باشد. اغلب هنگام فروش محصول ، فرآیند کسب سود را تکمیل شده را می دانند بنابراین زمان تحقق درآمد را همان موقع فروش در نظر می گیرد.
4. اصل تطابق هزینه ها با درآمدها:
براساس اصل تطابق برای اندازه گیری سود هر دوره باید هزینه های هر دوره را با درآمدهای همان دوره مقابله نمود. به عبارت دیگر برای تعیین سود هر دوره باید هزینه هایی که برای کسب درآمدهای همان دوره تحمیل شده اند را از درآمدها کسرنمود. بنابراین به موجب اصل تطابق هرگاه درآمدی در صورت سود و زیان یک دوره منعکس می گردد باید هزینه های که به آن درآمدها مربوط میشوند نیز در همان صورت سود و زیان منعکس گردند.
میثاق یا اصول محدود کننده:
میثاقها یا اصول محدود کننده کاربرد مفروضات و اصول حسابذاری را در چارچوب خاصی محدود میسازند.
میثاق ها یا اصول محدود کننده اثر تعدیل کننده بر حسابداری و گزارشگری مالی دارند و عبارتند از:
1)فزونی منافع بر مخارج:هدف از گذارشگری مالی فراهم کردن اطلاعات لازم برای تصمیم گیری است اما مخارج تهیه این اطلاعات نباید بر منافع آن فزونی یابد به عبارت دیگر فراهم کردن اطلاعات حسابداری باید مقرون به صرفه باشد،البته تعیین منافع و مخارج اطلاعات حسابداری تا حدودی یک امر ذهنی است و سنجش اندازه گیری دیق آنها مباحی را برانگیخته است.
2)اصل اهمیت:
به موجب اصل اهمیت در مورد مبالغ و اقلامی که بنابر وضعیت محی و عملکرد موسسه جزئی و ناچیز محسوب میشوند میتوان از اعمال دقیق اصول حسابداری خودداری کرد.البته لازم به یاد آوری است که اصل اهمیت هرگز به معنی عدم ثبت اقلام جزئی و کم اهمیت نیست.


Read more: http://www.forum.tasavi.ir/index.php?topic=3751.0#ixzz0CdDy07wI

تالار گفتگوی حسابداری

اصول حسابداری
« : اكتبر 21, 2014, 09:37:54 »

Tags: