نویسنده موضوع: جریان اطلاعات درسیستم حسابداری  (دفعات بازدید: 1156 بار)

آفلاین pejman74

  • کاربر جدید
  • *
  • سپاسگزاری ها
  • -تشکر کرده: 0
  • -تشکر شده: 0
  • ارسال: 12
  • امتیاز های کاربر: 1
  • دانشگاه: پارس مهر
  • مقطع تحصیلی: کاردانی
جریان اطلاعات درسیستم حسابداری
« : اكتبر 21, 2014, 09:35:59 »

 اطلاعات مربوط به رویدادهای مالی پس از ورود به سیستم اطلاعاتی حسابداری وتجزیه وتحلیل وبیان به زبان حسابداری(بدهکاروبستانکار)دررسند حسابداری ثبت میشوند پس از سند حسابداری،این اطلاعات در دفتر روزنامه ثبت از آن جا به دفتر کل منتقل میشوند.صورت های مالی شامل ترازنامه،صورت سود و زیان،صورت سود(زیان)انباشته و صورت گردش وجه نقد میباشد.
ثبت رویدادهای مالی در دفتر روزنامه:
پس از اینکه رویدادهای مالی در سند حسابداری ثبت شد باید در دفتر روزنامه نیز ثبت گردد.دفتر روزنامه انواع مختلفی دارد.دفتر روزنامه ای را که کلیه ی معاملات و عملیات مالی درآن ثبت میشود دفتر روزنامه ی عمومی مینامند.دفتر روزنامه ی که دران فقط یک نوع خاص از رویداد های مالی ثبت میشود،دفتر روزنامه اختصاصی خوانده میشود ،مثل دفتر روزنامه خرید ،روزنامه فروش،دفتر روزنامه پرداخت های نقدی ودفتر روز نامه دریافت های نقدی.
دفتر روزنامه ای عمومی:
دفتر روزنامه ی عمومی دفتری است که کلیه معاملات  و عملیات مالی موسسه به ترتیب تاریخ در ان ثبت میشود.
بر اساس ماده ی 7 قانون تجارت،دفتر روزنامه دفتری است که تاجر باید همه روزه مطالبات،دیون و داد و ستد تجارتی و معاملات راجع به اوراق تجارتی(از قبیل خرید و فروش و ظهر نویسی)و به طور کلی جمیع واردات و صادرات تجارتی خود را به هر اسم و رسمی که باشد و وجوهی را که میتوان برای مخارج شخصی خود برداشت میکند در ان ثبت نماید.طبق ماده 3آیین نامه اجرائی تبصره یک ماده 95 قانون مالیاتهای مستقیم،دفتر روزنامه،دفتری است که اشخاص حقیقی یا حقوقی کلیه ی معاملات مالی و پولی خود را اعم از خرید وفروش و دیون و مطالبات و ظهرنویسی و هرگونه فعالیتی که ایجاد دین یا طلب کند، و نیز عملیات محاسباتی را به تاریخ وقوع و سایر عملیات که طبق اصول حسابداری و عرف متداول دفترداری در پایان دوره ی مالی برای تنظیم حساب سود و زیان و ترازنامه لازم است،بلا استثناء به ترتیب در آن ثبت میکنند.
دفتر روزنامه باید دارای ستونهای مناسب برای انتقال اطلاعات سند حسابداری به ان باشد.بنابراین دفتر روزنامه باید حداقل دارای ستونهای برای درج شماره ی سند حسابداری،تاریخ،شرح،مبلغ بدهکار،مبلغ بستانکارهر رویداد باشد. 1)درستون((شماره سند حسابداری))باید شماره ی سند حسابداری که رویداد مربوطه در آن ثبت شده نوشته شود.
2)در ستون ((تاریخ))باید تاریخ سند حسابداری که رویداد مربوطه در آن ثبت شده نوشته میشود.
3)در ستون ((شرح))نام حسابهایی که بدهکاریا بستانکار شده اند،به همان ترتیبی که در سند حسابداری آمده است ،نوشته میشود.به علاوه پس از نوشتن نام حساب هایی که بدهکار یا بستانکار شده اند،شرح مختصری از رویداد های میتوان یک خط در پایان آن کشید.اما باید دقت کرد که هیچ سطری در دفتر روزنامه خالی نماند.
4)در ستون((عطف))شماره ی صفحه دفتر کل که مبلغ مربوطه به آن صفحه منتقل شده نوشته میشود.
5)در ستون ((بدهکار))مبلغ بستانکار در همان سطری که حساب بستانکار در ستون شرح درج شده است نوشته میشود.
بلافاصله پس از ثبت هر سند باید اسناد حسابداری بعدی،به ترتیب شماره ،در دفتر روزنامه ثبت شوند.پس ازاتمام هر صفحه دفتر روزنامه باید جمع ستون بدهکار و ستون بستانکار در محل تعیین شده در پایین صفحه نوشته شود.
اگر چه در عمل برای تمامی رویدادهای مالی ابتدا سند حسابداری صادر شده و سپس سند حسابداری در دفتر روزنامه ثبت میشود،اما معمولا در کتب آموزشی،برای صرفه جویی در وقت،رویدادها را مستقیما در دفتر روزنامه ثبت میکنند.
انتقال اطلاعات از دفتر روزنامه به دفر کل
اطلاعات ثبت شده در دفتر روزنامه به نحوی طبقه بندی نشده اند که بتوان از روی آن اطلاعاتی مثل مانده هر یک از حسابها را در مقطع تعیین کرد لذا امکان تهیه ی صورت های مالی تهیه میشود.
تمامی اطلاعات دفتر روزنامه باید به دفتر کل منتقل شوند.
دردفتر کل برای هر حساب صفحه (صفحات)جداگانه ای در نظر گرفته میشود و تمامی اقلام بدهکار و بستانکار هر حساب در صفحه مربوط به خود نوشته میشود.
دفترکل
دفتر کل دفتری است که حسابهای یک موسسه به تفکیک در آن نگهداری میشود.در دفتر کل برای هر کدام از حسابها (مثلا صندوق،موجدی کالا،زمین،ساختمان،حسابهای پرداختنی و سرمایه)صفحه یا صفحات جداگانه ای در نظر گرفته میشود و تمامی اقلام بدهکار و بستانکار هر حساب از دفتر روزنامه استخراج و در صفحه مربوط در دفتر کل نوشته میشود.
بر اساس ماده 8قانون تجارت،[دفترکل،دفتری است که تاجر باید کلیه معاملات را لااقل هفته ای یک مرتبه از دفتر روزنامه استخراج و انواع آن را تشخیص و جدا کرده و هر نوعی را در صفحه مخصوص در آن به طور خلاصه ثبت کند.


Read more: http://www.forum.tasavi.ir/index.php?topic=3753.0#ixzz0CdDWAZbv

تالار گفتگوی حسابداری

جریان اطلاعات درسیستم حسابداری
« : اكتبر 21, 2014, 09:35:59 »

Tags: