نویسنده موضوع: چرا پروپوزال من رد شد؟ (بررسی برخی از مهم ترین اشکالات در پروپوزال نویسی)  (دفعات بازدید: 1481 بار)

آفلاین meita

  • کاربر جدید
  • *
  • سپاسگزاری ها
  • -تشکر کرده: 0
  • -تشکر شده: 1
  • ارسال: 1
  • امتیاز های کاربر: 1
  • دانشگاه: تهران
  • مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
برای خیلی از دانشجوها این سوال مطرح است که چرا پروپوزال شان مورد تایید اشکالات پروپوزال نویسی و راه حل رفع مشکلات نگارش پروپوزالدانشگاه قرار نگرفته است؟ آنها همه سعی شان را می کنند تا طرحی را آماده کنند که همه موارد مورد نیاز یک پروپوزال را شامل شود، اما وقتی آن را به استاد راهنما یا گروه علمی دانشگاه ارائه می کنند، با پاسخ منفی یا با شمار زیادی اصلاحات مواجه می شوند و این موضوع ممکن است خیلی از این دوستان را ناامید کند.

اما مشکل چیست؟ ...

به نظر می رسد خیلی از ما در حین نوشتن طرح اولیه تحقیق مان، به خوبی موفق نمی شویم از عهده بیان درست و دقیق و نظام مند یک موضوع و مسائل مرتبط با آن بربیاییم. به عبارت دیگر ظاهرا ما موفق نمی شویم که در طرح تحقیق مان به سوال هایی مثل «موضوع تحقیق چیست؟»، «پرسش محوری این موضوع چیست؟»، «چه فرضیه هایی را برای پاسخ به آن می توان مطرح کرد؟» «از چه روشی برای بررسی و آزمون و نتیجه گیری از پرسش باید استفاده کرد؟» و غیره درست پاسخ دهیم. اهمیت این پاسخ ها در این است که اساسا کار پروپوزال این است که یک طرح برای برآورده ساختن یک نیاز پیشنهاد کرده و برای دستیابی به پاسخ دقیق آن نیاز، مدل و روش و یافته های مشخصی را ارائه دهد.

بنابراین می توان این طور گفت که پروپوزال یا طرح تحقیق، پیش نویس پ‍ژوهشی است که شما می بایست برای اخذ مدرک تحصیلی خود انجام دهید. در پروپوزال، شما به معرفی موضوعی که برای پایان نامه خود انتخاب کرده اید، توضیح اهمیت آن موضوع، ذکر پ‍‍ژوهش هایی که در گذشته در این باره صورت گرفته، و نتایجی که فکر می کنید از تحقیق خواهید گرفت می پردازید. هم چنین روش یا روش هایی که در پژوهش از آن ها بهره خواهید گرفت را ذکر می کنید.

اما همان طور که گفته شد، در جریان پاسخ به پرسش های مربوط به یک طرح پیشنهادی تحقیق، برخی اشکالات به وجود می آید که مخصوصا دانشجویانی که کمتر با مباحث روش تحقیق آشنایی داشته اند با این اشکالات مواجه می شوند و در نتیجه پروپوزال شان مورد تایید دانشگاه قرار نمی گیرد. در ادامه  به  برخی از اشکالات شایع پروپوزال ها می پردازیم.

 -         کلی بودن موضوع پروپوزال و نبود متغیرها و شاخص های جزئی و دقیق و قابل سنجش در آن

 -         عدم توجه به ایده های نوین و بدیع و تمرکز روی ایده های تکراری و کار شده

 -         عدم ترجمه صحیح عنوان تحقیق به لاتین

 -         عدم انتخاب صحیح جامعه آماری متناسب با موضوع تحقیق

 -         مبهم و سطحی بودن بیان مساله و عدم تمرکز بر یک موضوع مشخص و دقیق

 -         عدم ارائه دلایل قوی و قابل قبول برای بیان اهمیت و ضرورت موضوع تحقیق

 -         وجود ضعف در بخش پیشینه تحقیق و عدم آگاهی دانشجو از تحقیقات انتشار یافته مرتبط

 -         وجود ضعف و ابهام در طرح پرسش و عدم تقسیم پرسش به اصلی و فرعی

 -         عدم طرح درست فرضیه و متناسب نبودن و عدم هماهنگی فرضیه ها با پرسش های مطرح شده

 -      نداشتن آگاهی کافی نسبت به ابزارهای متناسب انجام پژوهش (مواردی همچون پرسشنامه، مصاحبه، آزمون، فیش، نمونه برداری، تجهیزات آزمایشگاهی و ...)

 -      وجود نقص در بخش مربوط به روش شناسی و ناتوانی در تکمیل صحیح بخش های مربوط به روش تحقیق (مثل روش گردآوری اطلاعات، ابزار گردآوری اطلاعات، روش تجزیه و تحلیل اطلاعات، و غیره)

 -         نداشتن یک مدل نظری مناسب برای انجام تحقیق

 -         وجود نقص در بخش منابع و مآخذ و عدم معرفی منابع دست اول و به روز و اصیل (چه در زبان فارسی و چه در زبان های لاتین)

 -         عدم تقسیم بندی زمانی پروژه و نداشتن برنامه زمانی مشخص برای تعیین و ارائه فازهای مختلف پروژه

 -         عدم آگاهی نسبت به روش ثبت عنوان تحقیق در ایران داک و دریافت «گواهی عدم تکراری بودن موضوع»

منبع: سایت تحقیق یار

تالار گفتگوی حسابداری


Tags: