نویسنده موضوع: صورت جریان وجوه نقد  (دفعات بازدید: 1189 بار)

آفلاین zahra93

  • کاربر جدید
  • *
  • سپاسگزاری ها
  • -تشکر کرده: 0
  • -تشکر شده: 1
  • ارسال: 5
  • امتیاز های کاربر: 1
  • دانشگاه: پارس
  • مقطع تحصیلی: کاردانی
صورت جریان وجوه نقد
« : مه 14, 2014, 23:19:37 »
صورت جریان وجوه نقد:
صورت سود و زیان ها گاهی اوقات آن را صورت درآمد و هزینه یا صورت نتیجه عملیات نیز می نامند. انعکاس دهنده فعالیت های یک واحد تجاری در یک دورة مالی بوده و منعکس کننده سود ویژه ، که مهمترین بخش اطلاعاتی واحد تجاری است می باشد. این صورت مالی می تواند وسیله ای برای سنجش موفقیت یا شکست واحد تجاری برای نیل به هدف سودآوری باشد.
ترازنامه«بیلان» نیز عبارت از صورتحسابی است که وضعیت مالی واحد تجاری را در یک مقطع زمانی مشخص می سازد. از آنجا که واژه ترازنامه صرفاً بیان کننده شکل ظاهری این صورتحساب بوده که در آن باید جمع بدهکار و بستانکار صرف نظر از محتوا و ماهیت این گزارش مالی با هم برابر باشد لذا در سالهای اخیر عنوان صورت وضعیت مالی به عنوان یک واژه توصیفی جایگزین واژه ترازنامه شده است.
صورت جریان وجوه نقد عبارت از صورتی است که منابع ورود و مصارف خروج وجوه نقد را طی یک دورة مالی نشان می دهد.
هدف صورت جریان وجوه نقد:
هدف اصلی صورت جریان وجوه نقد ، فراهم کردن اطلاعات لازم در خصوص دریافت ها و پرداخت های نقدی واحد تجاری در طی یک دورة مالی باشد. همچنین می تواند اطلاعاتی در مورد فعالیتهای عملیاتی ، سرمایه گذاری و تأمین مالی واحد تجاری ارائه دهد. از طرف دیگر صورت جریان وجوه نقد حاوی گزارشی از دریافت ها و پرداخت های نقدی و تغییرات خالص ناشی از فعالیتهای عملیاتی ، سرمایه گذاری و تأمین مالی را طی دورة مالی گزارش می نماید.
سود مندی صورت جریان وجوه نقد:
اطلاعات به دست آمده از صورت جریان وجوه نقد می تواند در موارد ذیل به استفاده کننده گان کمک کند:
1- توانایی شرکت برای ایجاد جریان وجوه نقد در آبنده با بررسی اقلام صورت جریان وجوه نقد تنظیم شده.
2- توانایی شرکت برای پرداخت سود سهام و تعهدات دیگر واحد تجاری.
3- ایجاد دلایلی برای تفاوت بین سود خالص و خالص وجوه نقد ایجاد شده و مصرف شده از طریق فعالیتهای عملیاتی.
4- مبادلات مربوط به سرمایه گذاری و تأمین مالی نقدی طی دورة مالی از طریق بررسی مبادلات سرمایه گذاری و تأمین مالی که عامل تغییرات داراییها و بدهیهای طی دورة مالی می باشد.
مفهوم وجوه نقد:
وجوه نقد به موجودی نقد و سپرده های دیداری نزد بانک ها و مؤسات مالی اعم از ریالی و ارزی (شامل سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت بدون سررسید) اطلاق می شود.
طبقه بندی جریان های وجوه نقد:
اطلاعات مربوط به صورت جریان وجوه نقد را می توان به پنج طبقه ی اصلی به شرح ذیل تقسیم نمود:
1- طبقه اول= فعالیت های عملیاتی: این طبقه شامل فعالیت های اصلی درآمد عملیاتی واحد تجارتی است. که شامل تولید ، فروش کالا و ارائه خدمات بوده و درآمدها و هزینه های مرتبط با آن در صورت سود(زیان) منظور و محاسبه سود (زیان) عملیاتی واحد تجارتی را شامل می شود. بنابراین ، جریان ورود و خروج وجوه نقد آن عبارت است از :
الف) جریان ورود وجوه نقد شامل:
1) دریافت های نقدی حاصل از فروش کالا و خدمات
2) دریافت های نقدی حاصل از حق امتیاز ، حق الزحمه ، کارمزد و سایر درآمدهای عملیاتی
ب) جریان های خروج وجوه نقد شامل:
1) پرداخت های نقدی به ارائه کنندگان خدمات بیمه ، تبلیغات و سایر خدمات مشابه
2- طبقه دوم= بازده سرمایه گذاری و سود پرداختی بابت تأمین مالی:
این طبقه شامل کلیه مبالغ دریافتی و پرداختی در ارتباط با سود سهام ، درآمد سرمایه گذاری و سود و کارمزد تأمین مالی (تسهیلات دریافتی) و همچنین سود پرداختی بابت تأمین مالی را شامل می شود.
3- طبقه سوم= مالیات بر درآمد:
جریان های نقدی این طبقه صرفاً پرداخت ها یا علی الحسابهای پرداخی بابت مالیات بر درآمد و یا استرداد مبالغ پرداختی از این بابات است. و همچنین دربرگیرنده جریان های نقدی مربوط به سایر انواع مالیات ها از قبیل: مالیات های تکلیفی ، و مستقیم وضع شده بر تولید فروش ، مانند مالیات بر حقوق کارکنان ، مالیات مستقیم فروش و ... نمی باشد. بلکه تنها یک جریان نقدی خروجی وجوه نقد را شامل می شود و آن در مالیات بر درآمد واحد تجارتی می باشد.
4-طبقه چهارم= فعالیت های سرمایه گذاری:
جریان های نقدی فعالیت های سرمایه گذاری مرتبط با تحصیل و فروش سرمایه گذاری های کوتاه مدت ، سرمایه گذاری های بلند مدت ، داراییهای غیر جاری مشهود و نامشهود و پرداخت تسهیلات به اشخاص مستقل از واحدهای تجارتی (به جز کارکنان واحد تجارتی) و دریافت اصل تسهیلات اعطایی است.
5- طبقه پنجم= فعالیت های تأمین مالی:
این جریان های نقدی شامل دریافت های نقدی از تأمین کنندگان منابع مالی خارج از واحد تجارتی ، همچون: اعطاکنندگان تسهیلات و صاحبان سرمایه. و بازپرداخت اصل آنها می باشد. بنابراین ، جریان های وجوه نقد این اقلام عبارتند از :
الف) جریان های ورود وجوه نقد عبارتند از:
1) دریافت های نقدی حاصل از صدور سهام
2) دریافت های نقدی حاصل از صدور اوراق قرضه ، اوراق مشارکت ، وام ها و سایر تسهیلات بلند مدت و کوتاه مدت.
ب) جریان های خروج وجوه نقد نیز عبارتند از:
1) بازپرداخت اصل اوراق قرضه ، اوراق مشارکت و سایر تسهیلات دریافتی
2) پرداخت بخش اصل اقساط اجاره به شرط تملیک
3) پرداخت هرگونه مخارج (به جز سود تضمین شده و کارمزد پرداختی بابت تأمین مالی) در ارتباط با اخذ تسهیلات مالی ، صدور سهام و اوراق مشارکت و سایر راههای تأمین مالی.
منبع: اصول حسابداری 3
مؤلف: سید مهدی محمد حسینی

تالار گفتگوی حسابداری

صورت جریان وجوه نقد
« : مه 14, 2014, 23:19:37 »

Tags: