نویسنده موضوع: شرکت تضامنی  (دفعات بازدید: 1107 بار)

آفلاین zahra93

  • کاربر جدید
  • *
  • سپاسگزاری ها
  • -تشکر کرده: 0
  • -تشکر شده: 1
  • ارسال: 5
  • امتیاز های کاربر: 1
  • دانشگاه: پارس
  • مقطع تحصیلی: کاردانی
شرکت تضامنی
« : مه 14, 2014, 23:19:00 »
شرکت تضامنی:
قانون تجارت ایران شرکت تضامنی را چنین تعریف کرده است:
ماده 116 : شرکت تضامنی شرکتی است که در تحت اسم مخصوص برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسؤلیت تضامنی تشکیل می گردد. اگر دارایی شرکت برای تأدیه تمام قروض کافی نباشد هر یک از شرکاء مسؤل پرداخت تمام قروض شرکت می باشند. هر قراری که بین شرکاء بر خلاف این ترتیب داده شده باشد در مقابل اشخاص ثالث کان لم یکن خواهد بود.
ماده 117: در اسم شرکت تضامنی باید عبارت «شرکت تضامنی» و لااقل یک نفر از شرکاء ذکر شود. در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکاء نباشد باید بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر شده عبارتی از قبیل «و شرکاء» یا «و برادران» قید شود.
ماده 118: شرکت تضامنی وقتی تشکیل می شود که تمام سرمایة نقدی تأدیه و سهم الشرکه غیر نقدی نیز تقویم و تسلیم شده باشد.
ماده 119: در شرکت تضامنی منافع به سهم الشرکه بین شرکاء تقسیم می شود، مگر آنکه شرکتنامه غیر از این ترتیب را نقرر داشته باشد.
شرکت تضامنی مشابه مؤسسات انفرادی است ، به جز آنکه در مالکیتهای انفرادی فقط شخص مالک است که مؤسسه را اداره می نماید ، در حالی که در شرکتهای تضامنی دو یا چند نفر مالک وجود دارد که در مالکیت آن سهیم می باشند. هر عضو شرکت را شریک می نامند. تعداد شرکاء در مورد بانکهای تجارتی محدود به 10 نفر و در سایر موارد انواع تجارت محدود به 20 نفر می باشد. در واقع اشخاص ، شرکت تضامنی را تشکیل می دهند هرچند آنها به طور انفرادی شریک هستند ولی جمعاً «شرکاء» نامیده می شوند.                                                                     در شرکت تضامنی شرکاء به صورت مختلفی ظاهر می شوند که مهمترین آنها به شرح ذیل می باشد:
1- شریک فعال: شرکایی می باشند که به طور فعال در هدایت امور تجارت مشارکت دارند که در این صورت به آنها شریک فعال یا واقعی گویند.
2- شریک غیر فعال: شرکایی هستند که در اداره امور تجارت به طور فعال شرکت نمی نمایند که آنها را شریک غیر فعال می نامند.
3- شریک اسمی یا ظاهری: شریکی است که نام خود را به شرکت تضامنی اعطا می کند بدون آنکه مبلغی در شرکت سرمایه گذاری نماید و یا در منافع سهیم باشد.
4- شریکی که فقط در سود مشارکت دارد: شریکی است که مخاطره زیان را نمی پذیرد و فقط در سود شرکت مشارکت دارد.
5- شریک فرعی: موقعی که شریکی با توافق ، سهم سود خود در شرکت تضامنی را با شخص دیگری خارج از شرکت تسهیم نماید ، شخص خارج از شرکت را شریک فرعی می نامند.
6- شریک لفظی یا حرفی: این نوع شریک ، شریک واقعی نبوده اما به طور لفظی یا کتبی و یا با جنبه رفتاری خودش را شریک معرفی می نماید یا با آگاهی و شناخت به خودش اجازه می دهد که به عنوان یک شریک در شرکت مطرح باشد.
ورود شریک جدید به شرکت تضامنی: یک شرکت جدید می تواند با قراضی تمام شرکاء دیگر به شرکت وارد شود. واضح است یک شرکت تضامنی زمانی تصمیم می گیرد شریک جدیدی را بپذیرد که نیاز به سرمایه بیشتر و یا مهرت خاص داشته باشد. هر تغییر در روابط شرکاء منجر به تجدید نظر در اساسنامه شرکت تضامنی خواهد شد. از این رو، در اساسنامه و یا شرکتنامه های شرکت تضامنی دربارة ورود شریک جدید ، کناره گیری ، فوت ، یا ورشکستگی شرکاء و یا موقعی که با سایر شرکتهای دیگر ترکیب می شوند ، مواد و یا بندهایی می آورند. موقعی که شرکت تضامنی نیاز به افزایش سرمایه ، توانایی مدیریت بهتر و یا تکنیک جدید و نوین داشته باشد ، کاملاً طبیعی است که شریک و یا شرکاء جدیدی را وارد شرکت کند. گسترش و توسعه تجارت یا از طریق قرضه داخلی و یا از روش سرمایه گذاری و افزایش سرمایه صورت می گیرد. طریقه مناسب و ممکن برای به دست آوردن سرمایة اضافی ، پذیرش شریک جدید است. موقعی که شریک جدید پذیرفته شد، او ضامن بدهی های شرکت قبل از ورودی به شرکت نخواهد بود ، و از زمان ورود در سود و زیان سهیم می شود. نظر به اینکه امکان دارد که در زمان ورود شریک جدید به واسطة اینکه در شرکت سودی ابراز نشده و یا دارایها کمتر ارزیابی شده باشد ، و یا بعضی از داراییها حذف شده باشد و یا اینکه بدهیها زیاد تر اعلام شده باشند و یا در مواردی زیانهای انباشته ابراز نشوند ، قسمتی از سود شرکت مخفی باشد ، برای جلوگیری از این موارد با ورود شریک جدید داراییها و بدهیهای شرکت مورد ارزیابی مجدد قرار می گیرد. سود حاصل از افزایش این داراییها و یا کاهش بدهیها تا قبل از ورود شریک جدید به نسبت سود و زیان قبلی بین شرکاء قبلی تسهیم خواهد شد. و متقابلاً اگر زیانی از این تجدید ارزیابی نصیب شرکت بشود ، به همان نسبت قبلی بین شرکاء تقسیم می گردد. این امر نه تنها برای شریک و یا شرکای جدید مفید است بلکه از نقطه نظر شرکای قبلی نیز ارزشمند است زیرا که ترازنامه آنها واقعی و صحیح خواهد بود.
رویه حسابداری خاص پذیرش شریک جدید شامل اقدامات ذیل می باشد:
1- تعدیل در نسبت های تقسیم سود و زیان
2- تعدیل در ارزیابی داراییها و بدهیها و یا تجدید ارزیابی آنها
3- تعدیل در حساب سرقفلی
4- تعدیل در مورد سود انباشته یا تقسیم نشده
5- تعدیل حساب سرمایه ها

منبع: حسابداری پیشرفته 1
مؤلف: دکتر حسین کرباسی یزدی

تالار گفتگوی حسابداری

شرکت تضامنی
« : مه 14, 2014, 23:19:00 »

Tags: