نویسنده موضوع: تعریف حسابرسی:  (دفعات بازدید: 2711 بار)

آفلاین zahra93

  • کاربر جدید
  • *
  • سپاسگزاری ها
  • -تشکر کرده: 0
  • -تشکر شده: 1
  • ارسال: 5
  • امتیاز های کاربر: 1
  • دانشگاه: پارس
  • مقطع تحصیلی: کاردانی
تعریف حسابرسی:
« : مه 14, 2014, 23:18:17 »
تعریف حسابرسی:
حسابرسی عبارت است از مجموعه اعمالی که رسیدگی به اسناد و مدارک و دفاتر یک مؤسسه یا واحد تجاری را در بر می گیرد که این اعمال منتهی به تهیه یک گزارش می گردند.که درآن شخص حسابرس (اعم از حقیقی یا حقوقی) عقیده خود را در رابطه با روشهای بکارگرفته شده حسابداری و صحت و سقم صورتهای مالی آن مؤسسه یا واحد تجاری اعلام می دارد. بنابراین حسابرس بایستی در انجام وظیفه خود اسناد ، دفاتر و روشهای حسابداری و همچنین سیستم کنترل داخلی مؤسسه را مورد مطالعه قرار داده و موجودیت و مالکیت داراییها و بدهیهای مؤسسه را به اثبات برساند. به عبارت ساده تر مدارک و مستندات به دست آمده توسط حسابرس (در طی دوره رسیدگی) نشان می دهد که مؤسسه حق مالکیت بر داراییهای مندرج در ترازنامه را دارد که وجود دارند و همچنین بدهیها نیز مورد تأییدند. همین دیدگاه در مورد صورتحساب سود و زیان نیز مصداق دارد یعنی اقلامی مثل فروش ، بهای تمام شده کالای فروش رفته و همچنین هزینه های مربوط به آن دوره شناسایی و به نحو مطلوب در صورتهای مالی واحد مورد رسیدگی منعکس گردیده اند.
نقش حسابرسی در اقتصاد کشور:
صاحبان سرمایه که سهام شرکتها را در دست دارند و در واقع مالک این واحدهای تجاری هستند و غالباً از مدیران و مسؤلین این واحدها می باشند، خود این اشخاص نه زمان و نه صلاحیت و حتی اغلب اختیار آن را هم ندارند که به حسابها و عملیات واحدهای مذبور رسیدگی کنند ، از این رو این وظیفه به اشخاص (حقیقی با حقوقی) بی طرف و دارای صلاحیت حرفه ای رجوع می یابد که این صرفه حسابرسی خوانده می شوند. به طور اجمال هرچقدر مالکیت از مدیریت منفک تر باشند نیاز بیشتری به حسابرسی مستقل پدیدار می گردد. توسعه اقتصادی هر کشور حسابرسی است و ارزش این حرفه را نمایان تر می کند، چرا که علاوه بر دولت ها تمامی اقشار یک جامعه که به نحوی با اقتصاد آن جامعه در ارتباط می باشند به خدمات حرفه حسابرسی نیاز پیدا می کنند. از جمله : سازمان بورس و اوراق بهادار ، بانک ها و مؤسسات اعتباری ، سازمان های تشخیص و وصول مالیات های سهامداران و مدیران واحد های تجاری.
هدف از حسابرسی:
منظور اصلی از حسابرسی ، اظهار نظر در مورد حسابهای نهایی مؤسسه مورد رسیدگی است. وجه تمایز حسابرسی با بازرسی در یک کلمه خلاصه می گردد ، که آن هم « هدف » است .                                                         هدف حسابرسی: اظهار نظر در مورد حسابهای نهایی مؤسسه مورد رسیدگی می باشد .                                               هدف بازرسی: انجام رسیدگی هایی که که منجر به کشف اشتباه و تقلب باشد. البته گاهی در هنگام رسیدگی ها حسابرسی ، تقلبات و اشتباهات را کشف می کند ولی این امر نباید یک هدف اصلی تلقی گردد.
تفاوت حسابداری و حسابرسی:
از نظر تئوری ، حسابداری و حسابرسی دو عمل کاملاً مجزا هستند ولی ممکن است در بعضی عملیات از جنبه حسابداری ، یک حسابدار بتواند نقش حسابرسی را به طور مؤثر ایفا کند.                             
وجوه تفاوت دو حرفه در پنج بند:
1- موضوع حسابداری تهیه و تنظیم سند حسابداری ، ثبت در دفاتر و تهیه صورتهای مالی است. ولی موضوع حسابرسی کنترل و اظهارنظر نسبت به حسابهایی است که قبلاً تنظیم شده است.
2- فعالیت حسابداری یک عمل مداوم و روزانه است ، ولی عملیات حسابرسی معمولاً مقطعی دوره ای یا فقط یکبار در پایان سال انجام میگیرد.
3- حسابدار فقط صورتهای مالی را تهیه می کند ( بدن تهیه گزارش ) اما حسابرسی علاوه بر رسیدگی به صورتهای مالی ، گزارش حسابرسی را نیز تهیه می کند.
4- جدایی و منفک بودن مسؤلیت حسابدار و حسابرس امری کاملاً مشهود و هویداست.
5- حسابدار در مورد سالم بودن ظاهر و پیکر حسابها و صورتهای مالی مردد نیست مگر اینکه ظاهر آن حسابها و یا صورتهای مالی مشکوک و یا اشتباه باشد. اما حسابرس به طور دقیق ارقام و اعداد تهیه شده توسط حسابدار را زیر ذره بین می برد و تا آنجایی که لازم بداند این اعداد را با اسناد و مدارک در دسترس مطابقت می دهد.                             از لحاظ تقدم و تأخر هم باید بگوییم که کار حسابداری مقدم بر کار حسابرسی است چرا که وقتی حسابرسی به عمل می آید که کر حسابداری پایان پذیرفته باشد.
شخصیت حسابرس:
از نظر قانون تجارت خصوصیات و شرایطی برای حسابرسی مؤسسات حسابرسی تعیین نگردیده ولی حسابرسی باید دارای خصوصیات و شرایط سنی و اخلاقی ذیل باشد:پ
1- اطلاعات جامعی از اصول حسابداری داشته باشد به طوری که در موارد مختلف و شرایط متنوع بتواند در عمل آنها را به کار برد.
2- اطلاعات جامع و کاملی از روشها و استانداردهای پذیرفته شده حسابداری و حسابرسی داشته باشد.
3-اطلاعات عمومی اش به قدر کفایت باشد و از قوانین و مقررات مالی حاکم بر جامعه مثل قانون تجارت و مالیات ها اطلاعات وسیعی داشته باشد.
4- در انجام وظایف محوله دقیق و مدیر باشد و در کار عقل سلیم ، فکر سریع و حُسن تدبیر را توأم نماید.
5- شهامت و صحت عمل داشته باشد و جرأت ابراز عقیده خود را داشته باشد.
6- در انجام کار حرفه ای خود درستکار و با تقوا باشد و از هرگونه جانبداری بپرهیزد.
7- در پیش بینی های خود محافظه کار و در ابراز عقیده واقع بین باشد.
نکته : حسابرسی ، بدون داشتن اطلاعات حسابداری نمی تواند در انجام وظایف خود به طور رضایت بخش عمل کند ، زیرا نخواهد توانست اشتباهات و تقلبات دیگران را کشف نماید.

منبع: برگرفته از حسابرسی 1
مؤلف: میثم عبدالله زاده

تالار گفتگوی حسابداری

تعریف حسابرسی:
« : مه 14, 2014, 23:18:17 »

Tags: