نویسنده موضوع: راهنمای نگارش پروپوزال حسابداری  (دفعات بازدید: 4104 بار)

آفلاین mmohammadi

 • مدیر سایت
 • یه دنگ از سایت به نامشه
 • *
 • سپاسگزاری ها
 • -تشکر کرده: 88
 • -تشکر شده: 231
 • ارسال: 604
 • امتیاز های کاربر: 273
  • تساوی
 • دانشگاه: تهران
 • مقطع تحصیلی: دکتری
راهنمای نگارش پروپوزال حسابداری
« : نوامبر 05, 2012, 00:19:25 »
راهنمای نوشتن پروپوزال حسابداری - قسمت اول

پروپوزال چیست و اصولا برای چه پروپوزال می نویسیم؟
این سوالی است که بیشتر دانشجویان حسابداری قبل از نوشتن پایان نامه از خود می پرسند و آرزو می کند ای کاش فقط همان پایان نامه را می نوشتیم و اظهار می کنند که پروپوزال فقط وقت ما را می گیرد.
اگر پروپوزال به درستی و نه از روی اجبار و رفع تکلیف نوشته شود، نه تنها یک کار وقت گیر نیست، بلکه باعث صرفه جویی وقت و حتی جلوگیری از دوباره کاری نیز خواهد شد. از این روست که می گوییم تهیه صحیح پروپوزال در واقع 40% از فرایند تکمیل پایان نامه است
مهمترین مساله ای در زمان شروع پروپوزال حسابداری باید به ان توجه شود، انتخاب صحیح موضوع پایان نامه است. در انتخاب موضوع پایان نامه به چه مسایلی باید توجه شود؟ یا اصولا موضوع پایان نامه چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟
در زیر مهمترین خصوصیات یک موضوع لیست شده است:
1) جدید باشد و یا بیان کننده موضوعی در مکان و شرایط جدید باشد.
2) قابلیت آزمایش داشته باشد. شاید موضوعات بسیاری نیز وجود داشته باشد که از نظر ظاهری خیلی جالب باشد ولی قابلیت آزمایش و بکارگیری را ندارد. یکی از مهمترین موضوعاتی که در حوزه حسابداری انتخاب میشود موضوعهای مربوط به بورس است. در صورتی که موضوع و فرضیات آن به درستی انتخاب نشود، دانشجو در زمان جمع آوری اطلاعات شرکتها با مشکل مواجه می شود. بنابراین قبل از تعیین باید نگاهی هم به داده ای مورد نیازش بیندازد. تحقیقات پرسشنامه ای نیز می تواند شرایطی مشابه را داشته باشد.
3) واضح باشد و موضوعی خاص را اندازه گیری کند.
به این موضوع توجه کنید: بررسی سود آوری شرکتهای بورسی. موضوعی بسیار کلی که می تواند هر جنبه را پوشش دهد. البته فاقد ویژگی نوآوری نیز هست.
البته این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که دانشجویان می گویند موضوعی خوب است که استاد راهنما آن را قبول کنید.
حال سوال این است که چنین موضوعی را از کجا بیاوریم؟
معمولا یکی از منابع یافتن موضوع مناسب بررسی مقاله های حسابداری است. البته توصیه می شود هم مقاله های لاتین و هم فارسی را بررسی کنید. خواندن و واکاوی مقاله حسابداری این حسن را دارد که موضوعات مورد چالش را در حسابداری پیدا می کنید. همچنین از دوباره کاری نیز جلوگیری می کند. و یا می توان مقاله ای که در مثلا سال 80 کار شده را اکنون با شرایط جدید در یک موضوع جدید مطرح کرد.
مقاله های لاتین نیز کمک زیادی به انتخاب موضوع می کند. البته اگر قبل از شما کسی آن را نخوانده باشد.!! باید توجه داشت بسیاری از مقاله های لاتین ممکن است قابلیت اجرا در ایران را نداشته باشد. خواندن پایان نامه های فارسی و لاتین و همچنین جستجو در اینترنت نیز می تواند ما را با موضوعات جدید آشنا کند. هر چند رد نهایت این استعداد و خلاقیت شماست که موضوع را تعیین می کند. از این روست که می گوییم سعی کنید تا آنجا که ممکن است خودتان موضوع را انتخاب کنید.
پایان قسمت اول
 
« آخرين ويرايش: نوامبر 05, 2012, 09:29:15 توسط mmohammadi »
قبل از طرح سوال جستجو کنید و از ارسال سوال به صورت پیام خصوصی خودداری فرمایید.

تالار گفتگوی حسابداری

راهنمای نگارش پروپوزال حسابداری
« : نوامبر 05, 2012, 00:19:25 »

Tags: