نویسنده موضوع: استهلاک  (دفعات بازدید: 2690 بار)

آفلاین rezae_a

  • کاربر جدید
  • *
  • سپاسگزاری ها
  • -تشکر کرده: 0
  • -تشکر شده: 0
  • ارسال: 5
  • امتیاز های کاربر: 0
  • دانشگاه: lamerd
  • مقطع تحصیلی: کارشناسی
استهلاک
« : مه 13, 2012, 09:03:59 »
استهلاک 
استهلاک در مفهوم عادی خود,به معنی کاهش ارزش یک قلم دارایی است,یا به عبارت دیگر افت ارزش یک دارایی.اما این مفهوم از دیدگاه حسابداری نیست.
حسابداری استهلاک را به معنی سر شکن کردن و تخصیص بهای تمام شده ی دارایی ثابت به طریقی معقول و منظم به دوره های استفاده از آن(عمر مفید آن) می داند.در این تعریف دو نکته حائز اهمیت است.
*مراد از معقول بودن آن است که روش استهلاک با فواید حاصل از دارایی در مدت بهره برداری از آن رابطه داشته باشد.
*منظم بودن حکایت از این دارد که روش مورد استفاده از نظم و ترتیب منطقی برخوردار باشد(سلیقه ای نباشد).
انواع استهلاک:
درحسابداری برای فرایند سیستماتیک تخصیص بهای تمام شده,حسب طبقه بندی دارایی سه نوع استهلاک وجود دارد.
الف)استهلاک داراییای مشهود,تخصیص ادواری بهای تمام شده ی دارایی های ثابتدربرابردرآمدهای ادوریکسب شده.
ب)استهلاک دارایی های نامشهود(انقضا),تخصیص ادواری بهای تمام شده ی دارایی های نا مشهود در برابر درآمدهای ادواری کسب شده.
ج)تهی شدن(کاهش منابع طبیعی)مانند انواع معادن,جنگلها و...
عوامل موثر در تعیین هزینه ی استهلاک
در تعیین هزینه استهلاک دوره چهارعامل مربوط هستند:1-بهای تحصیل و هزینه های سرمایه ای شده بعد از تحصیل,2-ارزش اسقاط بر آوردی,3-عمر مفید برآوردی, و 4-روش استهلاک.
معمولا بهای تحصیل,قطی تر از سه عامل دیگر است,هگر چه انحراف در رویه حسابداری نیز وجود دارد.
ارزش اسقاط,خالص مقداری برآوردی قابل بازیافت از فروش یا معاوضه دارایی است.این ارزش بخشی از بهای تمام شده تحصیل دارایی است که با استفاده از دارایی,مصرف نمی شود,واز طریق استهلاک با درآمد ها تطابق داده نمیشود.
عمر مفید معمولا نسبت به ارزش اسقاط,تاثیر بیشتری بر استهلاک دارد.عمر مفید یک دارایی باید مشخص باشد تا شناسایی استهاک توجیه گردد.برآوردعمر مفید مستلزم مفروضاتی درباره نابابی احتمالی,استفاده بیش از حد,و نگهداری است.
عمر مفید یک دارایی بر حسب استفاده مورد انتظار وحد تجاری از دارایی تعریف میشود.
زمان شروع محاسبه استهلاک:
استهلاک دارایی از زمان آماده شدن آن برای استفاده,یعنی زمانی که دارایی در مکان و شرایط لازم برای بهره برداری در عملیات ,بر اساس قصد مدیریت است،شروع می شود و از تاریخ  طبقه بندی دارایی به عنوان آماده برای فروش یا تاریخ طبقه بندی دارایی به عنوان آماده برای فروش یا تاریخ برکناری دائمی یا واگذاری آن،هر کدام که زودتر باشد،متوقف می شود.بنابراین در زمانی که دارایی به طور موقت بلا استفاده یا غیر فعال گردد استهلاک آن متوقف نمیشود مگر اینکه کاملا مستهلک شده باشد.با این حال ،بر اساس روشهای استهلاک مبتنی بر کارکرد،در صورتی که تولیدی وجود نداشته باشد هزینه استهلاک صفر باشد.
روشهای مرسوم استهلاک:
جهت تخصیص سیستماتیک مبلغ استهلاک پذیر یک دارایی طی عمر مفید آن میتوان روشهای متفاوتی را به کار گرفت. این روش ها عبارتند از:
1-روش خط مستقیم:این روش مبتنی براین فرض است که سودمندی دارایی ثابت با روندی ثابت کاهش می یابد.روش خط مستقیم به طورمستقیم یا گذر زمان مرتبط است نه استفاده از دارایی،که این خود منجر به شناسایی مقدار هزینه استهلاک یکسانی در در هر دوره میشود.
2-روش میزان کارکرد(بر حسب تعداد یا ساعات کار):
این روش زمانی ناسب است که:
الف)در دوره های مختلف نوسان قابل توجه در بهره مندی از دارایی وجود داشته باشد
ب)با اطمینان معقولی ، ظرفیت کارکرد آن قابل اندازه گیری باشد.
3- روش های تسریعی استهلاک:
روش های تسریع در سالهای اولیه عمر مفید دارایی مقادیر بیشتری بابت استهلاک هزینه می کند و در سالهای پایانی مقادیر کمتری.بنا براین این روش ها شناسایی استهلاک را رعت میبخشند. روش های تسریعی مبتنی بر این فرض هستند که دارایی های جدید تر،منفعت رسانی بیشتری در هردوره دارند زیرا بهره وری بیشتری دارند و هزینه نگهداری کمتری نیز دارند.روشهای تسریعی عبارتند از:
الف) روش مجموع سنوات
ب)روش مانده نزولی
استهلاک گروهی و ترکیبی
گاهی اوقات دارایی های ثابت به منظور استفاده ازیک متوسطنرخ استهلاک با یکدیگر گروه بندی میشود.در این گونه موارد،دو رویکرد برای استهلاک وجود دارد:
1-استهلاک گروهی:برای دارایی هایی مشابه مورد استفاده قرار میگیرد.به عنوان مثال کامیون های دارای بهای تمام شده،عمر مفید و ارزش اسقاط مشابه.
2-استهلاک ترکیبی:برای دارایی های غیر مشابه مورد استفاده قرار میگیرد.مانند تجهیزات صنعتی با بهای تمام شده عمر مفید و ارزش اقساط های متفاوت.

تالار گفتگوی حسابداری

استهلاک
« : مه 13, 2012, 09:03:59 »

Tags: