نویسنده موضوع: راهنمای پروپوزال حسابداری - قسمت دوم  (دفعات بازدید: 3636 بار)

آفلاین mmohammadi

 • مدیر سایت
 • یه دنگ از سایت به نامشه
 • *
 • سپاسگزاری ها
 • -تشکر کرده: 88
 • -تشکر شده: 231
 • ارسال: 604
 • امتیاز های کاربر: 273
  • تساوی
 • دانشگاه: تهران
 • مقطع تحصیلی: دکتری
راهمای نگارش پروپوزال در حسابداری و مدیریت مالی - قسمت دوم

در مطلب قبلی راهنمایی هایی برای انتخاب موضوع پایان نامه ارائه شد. در این بخش نحوه نگارش پروپوزال را توضیح می دهیم:

پس از اینکه موضوع پایان نامه انتخاب شد، اقدام به نگارش پروپوزال می کنیم.
یک پروپوزال استاندارد قسمت های مختلفی دارد ولی لزوما نمی توان گفت همه پروپوزال های مالی و حسابداری حتما باید کلیشه و شکل یکسانی داشته باشند.
به طور عادی یک پروپوزال از قسمت های زیر تشکیل شده است.
1- مقدمه
پژوهشگر در این قسمت مقدمه ای کلی را در مورد موضوع خود بیان می کند و با بیان جملات مناسب ذهن خواننده را برای خواندن مطالب آماده می کند. مقدمه می تواند از یک حمله بسیار بدیهی و یا معروف شروع شود و آن را به موضع پیوند دهد. نیاز نیست مقدمه طولانی باشد به این دلیل که ممکن است ذهن خواننده از موضوع اصلی دور شود.
2- مساله پژوهش
پژوهشگر باید ابتدا یک مشکل را مطرح کند و اصولا فلسفه نوشتن پایان نامه ارائه راه حلی برای حل این مشکل است. بنابراین با توجه پژوهش هایی که تا کنون انجام شده است، باید یک کمبود را بیان کند و اظهار کند که هدف وی در این تحقیق حل این مشکل است.
3-اهمیت پژوهش
حال باید مطرح کند که پژوهش وی چه اهمیتی دارد؟
چرا از بین این همه مشکل و مساله، او مساله مورد نظرش را انتخاب کرده است. در واقع محقق باید به این پرسش پاسخ دهد که در مجموع کار وی چه مشکلی از مشکلات رشته حسابداری را برطرف خواهد کرد. تحقیقی که راهگشای مشکلی نباشد ارزش زحمت را ندارد مگر اینکه باعث فارغ التحصیلی فرد شود!
4- هدف پژوهش
به دنبال بیان مساله و اهمیت پژوهش او باید هدفش را بیان کند. باید بگوید که هدف اثبات چه موضوعی است؟ و می خواهد چه مساله ای را اثبات کند. دقت داشته باشید که محقق هیچ گاه نباید در این قسمت اقدام به پیش داوری کند و یا نتیجه کار را به صورتی غیرعلمی حدث بزند.
5- مبانی نظری و پیشینه پژوهش
معمولا هر تحقیقی دنباله ای از تحقیقات قبلی است. در تحقیقات حسابداری هم موضوع به همین شکل است. در هر حالت و هر چقدر هم بگوییم که موضوع جدید است ولی باز هم جنبه هایی از آن را دیگران قبلا انجام داده اند. پس لازم است که با رعایت امانتداری کارهای گذشتگان را بیان کنیم. و در مجموع بگوییم وضعیت پیشرفت این موضوع چقدر است و ما می خواهیم از کدام نقطه شروع کنیم.
6- سوال پژوهش
پژوهشگر سوالی را بیان میکند و در واقع این سوال سنگ بنایی می شود برای بیان فرضیه تحقیق. بنابراین نوع و شکل سوال خیلی مهم است.
7- روش پژوهش
پژوهشها انوع گوناگونی دارند. تجربی، توصیفی، کتابخانه ای و یا بورسی و پرسشنامه ای. نوع و روش تحقیق در این قسمت بیان می شود.
8- فرضیه پژوهش
یکی از ارکان مهم تحقیق فرضیه تحقیق است. فرضیه نباید کلی باشد و هم چنین نباید نامفهوم باشد. دقیقا باید یک فرض را بیان کند. دقت کنید فرضیه، یک فرض را بیان می کند نه حدس. بر اساس پژوهشهای پیشین، محقق به یک نتیجه گیری اولیه می رسد که نتیجه گیری اولیه به عنوان فرضیه بیان می شود.
9- متغیرهای پژوهش
متغیرها عواملی هستند که باید اندازه گیری شود و باید بر حسب عدد اندازه گیری شود. پس در انتخاب متغیر باید دقت کنیم که حتما قابل اندازه گیری باشد. متغیرهایی نظر بد، خوب، مدیر قابل تقدیر و ...  به تنهایی نمی تواند به عنوان متغیر استفاده شود بلکه باید از متغیر هایی نظیر زیانده سودده می تواند در قالب اعداد حسابداری سنجیده شود.
در اینجا باید بسیار دقت شود که اطلاعات مورد نیاز برای اندازه گیری متغیر موجود باشد. ممکن است از نظر تئوری متغیری قابل اندازه گیری باشد ولی از نظر عملی قابلیت اندازه گرفتن را نداشته باشد
10- جامعه پژوهش
محلی که پژوهش در ان اجرا میشود و در واقع متغیر های ما در انجا سنجیده می شود. به عنوان مثال: جامعه حسابرسان، بورس اوراق بهادار، شرکت های ورشکسته و .. می تواند به عنوان جامعه آماری در نظر گرفته شود. دسترسی به اطلاعات جامعه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.
11- روش گردآوری داده­ها
در این قسمت روش جمع آوری اطلاعات مالی و حسابداری بیان می شود. مثلا گفته می شود داده های آماری با مراجعه به اطلاعات مالی شرکت در بورس اوراق بهادار تهران جمع آوری می شود.
12- روش­های آماری
نحوه تست و آزمایش فرضیه ها نظیر روشهای رگرسیونی، پرسشنامه ای، داده های ترکیبی، سری زمانی و .. در این بخش ارائه میشود.
13- استفاده­کنندگان از نتایج پژوهش
جامعه هدف چه کسانی هستند و اصولا آیا قرار است کسی از این پژوهش استفاده کند و یا اینکه هدف اصلی دفاع پایان نامه است و آنگاه در کتابخانه بایگانی شود؟
14- واژه­های کلیدی
کلمات کلیدی نظیر کلمات اصلی مورد استفاده در موضوع و یا همچنین متغیرها می تواند به عنوان کلمات کلیدی به کار رود تا جستجوی مطلب شما پس از انجام آن توسط سایر محققان آسان شود.
15- منابع
در نهایت پژوهشگر از تمام منابع که برای تدوین پروپوزال استفاده کرده نام می برد. این منابع به ترتیب حروف الفبا نوشته میشود.
 
« آخرين ويرايش: ژوئیه 12, 2014, 06:30:22 توسط mmohammadi »
قبل از طرح سوال جستجو کنید و از ارسال سوال به صورت پیام خصوصی خودداری فرمایید.

تالار گفتگوی حسابداری


Tags: