نویسنده موضوع: ماده 53  (دفعات بازدید: 907 بار)

آفلاین accounter

  • کاربر نیمه فعال
  • **
  • سپاسگزاری ها
  • -تشکر کرده: 18
  • -تشکر شده: 39
  • ارسال: 87
  • امتیاز های کاربر: 40
  • مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد
ماده 53
« : مارس 19, 2015, 21:26:23 »
سلام
یک سوال در مورد تبصره ی 5 و 6 ماده 53 دارم
تبصره 5 : مستحدثاتي كه طبق قرارداد از طرف مستأجر در عين مستأجره به نفع موجر ايجاد مي شود , براساس ارزش معاملاتي روز تحويل مستحدثه به موجر تقويم و پنجاه درصد آن جزء درآمد مشمول ماليات اجارة سال تحويل محسوب مي گردد .
تبصره 6 : هزينه هايي كه به موجب قانون يا قرارداد به عهدة مالك است و از طرف مستأجر انجام مي شود و همچنين مخارجي كه به موجب قرارداد انجام آن از طرف مستأجر تقبل شده در صورتي كه عرفا به عهده مالك باشد , به بهاي روز انجام هزينه اضافه مي شود  و به عنوان مال الاجاره غیر نقدی به جمع اجاره بهای سال انجام هزینه اضافه می شود
توی تبصره 5 اینکه گفته 50 درصد ارزش معاملاتی مستحدثه به درآمد مشمول مالیاتی اضافه می شه منظورش اینه که بعد از اینکه 75% اجاره نقدی رو حساب کرد این 50% رو بهش اضافه می کنیم بعد مالیات رو حساب می کنیم؟؟ولی تو تبصره 6 قبل از اینکه توی 75% ضرب کنیم کل ارزش مستحدثه رو اضافه می کنیم؟؟؟(توی ماده 53 درآمد مشمول مالیات رو کل مال الاجاره پس از کسر 25% تعریف کرده)
2.این کتاب قانون خیلی گنگه,لطفا اگر کسی کتاب خوب سراغ داره معرفی کنه؟
با تشکر

تالار گفتگوی حسابداری

ماده 53
« : مارس 19, 2015, 21:26:23 »

Tags: