نویسنده موضوع: نقش هدف در آزمون کارشناسی ارشد  (دفعات بازدید: 1522 بار)

آفلاین golelale

• بابا حرفه ای
  • سپاسگزاری ها
  • -تشکر کرده: 318
  • ارسال: 400
  • امتیاز های کاربر: 89
  • دانشگاه: غير انتفاعي
  • مقطع تحصیلی: کارشناسی
این ها سوالاتی هستن که ما قصد داریم مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم.ولی در ابتدا جا دارد به نقش و اثرات داشتن یا نداشتن هدف در زندگی نکاتی را روشن سازیم.

نقش هدف ر زندگی

گاهی اوقات چنان سرگردان و حیرانیم که احساس میکنیم زمین و زمان به هم پیچیده اند و نمی توان قدم از قدم بر داشت روزها شب میشوند و شب ها روز و عمر گران مایه هم میگذرد و هیچ تحوّلید در زندگی ما به وجود نمی آید با خود می اندیشیم امروز که گذشت و فردا چنین و چنان میکنم از این وضعیت خسته شده ام باید کاری کنم. فردا هم می آید و مرده تر از دیروز  رد میشود باز میگوییم فردا فردا نه از شنبه زندگیم درست خواهد شد شنبه ها و یک شنبه ها و روزها میگذرند و آن فرصت طلایی هرگز نمیرسد و ما غافل از آنیم که "امروز همان فردایی است که دیروز در انتظارش بودیم" .

براستی دلیل این همه تعلل و سستی چیست ؟ دانشمندی می گوید اگر هر روز صبح سرشار از انرژی و امید از خواب بیدار نمیشوید به خاطر این است که شما برای زندگیتان به اندازه کافی هدف ندارید " این بی هدفی است که تیشه بر ریشه فرصت هایی طلایی عمر ما میزند و عمر ما را به هدر میدهند

بـسـیـارنـد اشـخـاصـى كه در پوچى و بى هویتى غوطه ورند و ارزش و شخصیت و هویت خویش را گم كرده اند و آن را در امورى پوچ ، مانند فرم موى سر، رنگ مو، فرم لباس ، فـرم كـفـش ، خـانـه ، خـوراک و...مى جویند و هرگز به مقصد نمى رسند؛ زیرا امور پوچ مانند سرابى است كه فقط طالبش را تشنه مى گرداند تا جایى كه او را مى كشد بدون این كه به هدف برسد.

تاثیر هدف و انگیزه  در کنکور کارشناسی ارشد

وقتی مصاحبه با افراد برتر کنکور سال های گذشته در رشته های مختلف را بررسی می کنیم می بینیم این افراد همگی دارای یک هدف و انگیزه قوی برای رسیدن به موفقیت و قبولی در کارشناسی ارشد  به نمونه ای از مصاحبه منتشر شده با نفرات برتر کنکور نگاهی بیندازیم و ببینیم نفرات برتر ارشد سالهای قبل از قبولی در کنکور به دنبال چه بودند؟

نفر اول رشته عمران آقای محمد وهاب مهمترن انگیزه خود را برای موفقیت در کنکور این چنین بیان میکند:تا آنجایی که من اطلاع داشتم فقط رتبه یک می توانست از سربازی معاف شودبنابراین از زودترین زمان ممکن شروع به درس خواندن کردم.هدف این بود که مانعی به نام سربازی برداشته شود.

سهیل قنبزاده رتبه یک کارشنای ارشد مکانیک  مهمترین انگیزه اش را برای ادامه تحصیل این چنین بیان میکند.از ابتدا قصدم این بود که از ایران بروم اما برخی مسائل به خصوص خواست و علاقه ای که نسبت به خانواده داشتم باعث شد که این تصمیم را کنار بگذارم. همیشه هم کاری کرده‌ام که از خودم راضی باشم. درس خواندنم هم برای همین بود و هست. فقط علاقمندی به رشته‌ام بود که باعث شد تا الان درس خواندن را ادامه بدهم و هرچه هم درس‌ها تخصصی‌تر می‌شود علاقمندتر می‌شوم.

محمد اهتمام حقیقی رتبه یک مهندسی نفت مهمترین دلیل ادامه تحصیل را ارتقای سطح علمی و بازار کار مناسب می داند.

اگر ما برای خود هدف گذاری داشته باشیم و چشم اندازی دقیق از آینده خود مد نظر داشته باشیم با تمرکزی دقیق به سمت هدفمان رهسپار خواهیم شد و دست از حواشی و کارهای بی اهمیت خواهیم کشید و بتدریج نظم و برنامه ریزی ملکه ذهن ما میشود و خیلی زود به موفقیت های باورنکردنی خواهیم رسید. پس بیایید در هر سنی که هستیم و در هر مرحله و شرایطی که هستیم نه با خیالبافی و برداشتن سنگ بزرگ آرزوهای دور و دراز نه بلکه با منطق با واقع بینی آنچه که طالبش هستیم را واقعا مشخص کنیم و همه چیز به جز اسباب لازم برای رسیدن به هدف را به یک سو نهیم و با توکل بر خدای متعال برای داشتن فردایی بهتر رهسپار راه تلاش و کوشش شویم و تا رسیدن به آنجا که استحقاقش را داریم از پای ننشینیم.

حالا باید این سوال را از خود بپرسیم که مهمترین دلیل ما از ادامه تحصیل چیست؟

Tags: