نویسنده موضوع: حسابدار کیست  (دفعات بازدید: 2743 بار)

آفلاین فاطمه گودرزی

  • کاربر جدید
  • *
  • سپاسگزاری ها
  • -تشکر کرده:
  • -تشکر شده:
  • ارسال: 24
  • امتیاز های کاربر: 2
  • دانشگاه: دانشگاه آزاد واحد ساوه
  • مقطع تحصیلی: کارشناسی
حسابدار کیست
« : مه 24, 2012, 20:58:17 »
ک چرتکه، یکی دو صفحه کاغذ، یک دفتر و  یک قلم، ابزار کار آنها بوده است تا حساب دخل وخرج یک واحد اقتصادی را ثبت کنند و به وضعیت مالی آن سر سامان ببخشند.

این افراد در قدیم عنوانشان «میرزا» بوده است. بعدها «دفتردار» نام گرفتند و امروزه به عنوان «حسابدار» فعالیت می کنند.البته نسل جدید به جای چرتکه ازماشین حساب یا ماشینهای الکترونیکی استفاده می کنند و سر و کارشان با کامپیوتر است اما این پیشرفت بیشتر شامل ابزار کار می شود نه نوع کار چون خیلی از آنها حسابداری را «تجربی» می دانند که باید به روش استاد شاگردی فرا گرفت و نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارد.

حال سوال انجاست که اکرحسابداری نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارد چرا از سال 1345رشته حسابداری در اموزشگاه عالی حسابداری شرکت ملی نفت ایران وسپس در دانشگاه تهران دایر گردید وامروزه نیز در بسیاری از دانشگاه های دولتی وغیر دولتی تدریس می شود؟ایا میتوان گفت که حسابداری در مفهوم امرورین ان با دفتر داری متفاوت است؟

در پاسخ باید گفت: که حسابداری یک فن است که در آن فرایند جمع اوری طبقه, بندی, ثبت وخلاصه کردن و تجزیه و تحلیل اطلاعات و تهیه گزارشهای مالی و صورتهای حسابداری در شکل های و مدلهای خاص انجام می گیرد تا افراد ذی نفع  درون سازمانی مثل مدیران سازمان یا برون سازمانی مثل بانکها مجمع, عمومی سازمان مورد نظر یا مقامات مالیاتی بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند به همین دلیل فردی که تحصیلات دانشگاهی ندارد بیشتر دفتر دار است تا حسابدار چرا که گزارش های این دسته از افراد مطابق استاندارد نیست وپردازش کافی نمی شود و بیشتر شامل تراز حساب ها است. برای مثال یک حسابدار تجربی نمی تواند به راحتی بین داراییهای کوتاه مدت و بلند مدت تفاوت قائل شود یا نمی داند که چگونه باید معاملات ارزی را در دفاتر ثبت کند.

از سوی دیگر یک حسابدار متخصص در اینده می تواند مدیر مالی یک سازمان یا شرکت گردد, یعنی می تواند به مدیریت یک شرکت ایده بدهد که منابع موجودش را در چه راه هایی سرمایه گذاری کند تا استفاده بهینه نماید,  یا اگر شرکت به منابع مالی جدیدی نیاز داشت  یک مدیر مالی بر اساس دانش اکادمیک خود میتواند بگوید که ازچه طریقی باید تامین مالی شود در حالی که مجموع این فعالیت ها خارج از توانایی یک حسابدار تجربی ست.                                                                         

 توانایی های لازم

رشته حسابداری از جمله رشته هایی است که از داوطلبان سه گروه ازمایشی ریاضی و فنی علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می پذیرد و در ازمون هر سه گروه نیز درس ریاضی به عنوان مهمترین درس این رشته مطرح است  در واقع داشتن شم ریاضی در رشته حسابداری از اهمییت بسیاری بر خوردار است همچنین یک حسابدارباید به خوبی گزارش کارهای خود را ارائه دهد بنابر این باید به ادبیات فارسی مسلط بوده و نگارش خوبی داشته باشد همچنین دانشجوی این رشته باید تحمل ساعت ها کار در پشت یک میز و صندلی وسر کار داشتن با اعداد و ارقام را داشته باشد و دقیق و منظم باشد تا در جمع بندی اعداد دچار مشکل نگردد ودر نهایت انکه یک حسابدار برای موفقیت در این دنیای پر از رقابت و تغییر تحول باید با اخلاق مبتکر صبور و منضبط باشد.

 موقعیت شغلی در ایران

فرصت های شغلی یک حسابدار بسیار گسترده است واز پایین ترین سطح تا بالاترین سطح را در بر میگیرد به همین دلیل با اینکه در داتشگاه های مختلف کشور اعم از دولتی, غیر انتفاعی وازاد دانشجویان بسیاری در رشته حسابداری تحصیل می کنند اما تعداد فارغ التحصیلان بیکار این رشته از بیشتر رشته ها کمتر است .چون از یک موسسه کوچک گرفته تا بزرگترین کارخانه های کشور حداقت برای تهیه اظهار نامه مالیاتی به حسابدار نیازمند هستند.

 درس های این رشته در طول تحصیل:

دروس پایه:

روانشناسی عمومی, جامعه شناسی, اصول علم اقتصاد, ریاضیات پایه, ریاضیات کاربردی, امار کاربردی ,مبانی کاربرد کامپیوتر, پژوهش وعملیات, مالیه عمومی, روش تحقیق

دروس اصلی تخصصی

اصول حسابداری, حسابداری میانه, حسابداری پیشرفته, صنعتی, حسابرسی, حسابداری مالیاتی, اصول تنظیم و کنترل بودجه ,مدیریت مالی, مباحث جاری حسابداری, متون حسابدار

Tags: