نویسنده موضوع: وضعیت حقوق زنان و نوجوانان و معلولین  (دفعات بازدید: 1015 بار)

آفلاین mortaza.shaiedi

  • کاربر جدید
  • *
  • سپاسگزاری ها
  • -تشکر کرده: 0
  • -تشکر شده: 0
  • ارسال: 4
  • امتیاز های کاربر: 0
  • دانشگاه: غیرانتفاعی پارس مهر
  • مقطع تحصیلی: کاردانی
وضعیت حقوق زنان و نوجوانان و معلولین
مقدمه :زنان اولین افراد در خانه هستند که صبح قبل از همه از کار را شروع می کنند و آخرین فرد هستند که دست ازکار می کشند.اگر چه مردان و زنان هر دو کار می کنند ولی کار آنها از نظر کل ساعات کار  نوع کار  میزان پرداخت  سن و مشارکت متفاوت است . در واقع زنان فعالیتهای مختلف داخل و خارج از خانه دارن که اگر کار را در معنای معمول آن هر نوع اشتغال که مبتنی بر پاداش مالی است در نظر بگیریم بسیاری از فعالیتهای زنان در این مقوله نمی گنجد.
1- موانع اشتغال زنان : الف) موانع فیزیولوژیکی:این نظر که زنان موجودات ضعیف ترند و مردان باید بر آنان مسلط باشند نه تنها در اذهان مردان بلکه در ذهنیت بسیاری از زنان نیز مطرح است.همین تصور و پیش داوری نسبت به توانایی زنان و سوق دادن آنان به سوی خانه داری و بچه داری بسیاری از امکانات آموزشی و تفریحی و اشتغال و رشد و ترقی را از آنان سلب نموده است.

ب) موانع فرهنگی :در تمام جوامع نقش اصلی برای زنان نقش مادری و همسری است لذا با قرار دادن این اصل  مسائل دیگر چون اشتغال تابع این مسئله می باشد.امکان یافتن شغل برای دختران و زنان تحت تاثیرعوامل مختلف از جمله تربیت آنها و نحوه ی اجتماعی شدن شان می باشد.آنان از همان کودکی می آموزند که با پسران در کسب موقعیتها و امتیازات اجتماعی یکسان نیستند.
ج) موانع اجتماعی:موانع اجتماعی عبارت است از :1- آموزش .2- مسائل موفقیت .3-:تفکیک شغلی .
د) موانع اقتصادی: موانع اقتصادی عبارت است از :1-:کارخانه ی بدون دستمزد .2- اختلاف سطح دستمزد. 3- نوع مشاغل.
شرایط کار نوجوانان : نوجوانی دوره ای از زندگی است که باید صرف تحصیل و رشد انسانها گردد.کارگری نوجوانان غالبا فرصتهای ایشان را برای آینده ای پربار نابود می سازد.

شرایط کار نوجوانان در قانون کار ایران: طبق قانون کار جمهوری اسلامی ایران به کا گماردن افراد کمتر از پانزده سال تمام ممنوع است کارگری که سنش بین پانزده تا هجده سال تمام باشد کارگر نوجوان نامیده می شود و در بدو استخدام باید توسط سازمان تامین اجتماعی مورد آزمایش های پزشکی قرار گیرد.
وضعیت اشتغال معلولین: امروزه در جوامع صنعتی پیشرفته توجه به مسائل بهداشتی و تامین کارگران عاملی جهت برتری جامعه ای نسبت به جامعه ی دیگر محسوب نمی شود بلکه توجه به وضع معلولین نشانه پیشرفت و برتری تلقی می شود.

شرایط اشتغال معلولین در ایران :قانون کار ایران در مورد اشتغال معلولین ناشی از کار عادی ساکت است.  تنها موردی که درباره ی این گونه معلولین در قانون کار آمده درباره نحوه ی بازنشستگی آنان است.
انواع مشاغل برای معلولین :
- اشتغال در بازار آزاد
- اشتغال در شرکتهای تعاونی
- اشتغال سرمایه ای


تالار گفتگوی حسابداری


Tags: