نویسنده موضوع: بزرگترین خط لوله انتقال نفت ایران منفجر شد  (دفعات بازدید: 1274 بار)

آفلاین mmohammadi

 • مدیر سایت
 • یه دنگ از سایت به نامشه
 • *****
 • سپاسگزاری ها
 • -تشکر کرده:
 • -تشکر شده:
 • ارسال: 607
 • امتیاز های کاربر: 273
  • تساوی
 • دانشگاه: تهران
 • مقطع تحصیلی: دکتری

نمابورس؛ اقتصادی_ در هفته ای که گذشت، هر چهار وزیر پیشنهادی دولت از مجلس رای اعتماد گرفتند. و پایان هفته ناگواری برای اقتصاد ایران رقم خورد: بزرگترین خط لوله نفتی ایران در شوش منفجر شد. شعله های این آتش به 40 متر می رسید.

شنبه: در این روز وزیر پیشنهادی «صنعت، معدن و تجارت» برنامه‌ها و راهبردهای مورد نظرش را برای دستیابی به آن ها اعلام کرد. به گفته مهدي غضنفري، «تدوين و اجراي استراتژي توسعه صنعتي، اجراي بسته‌هاي حمايتي براي جبران بخشي از تبعات اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها، تسريع و اولويت‌دهي به تكميل طرح‌هاي صنعتي نيمه تمام ملي و استاني، تقويت و بهنگام‌سازي ماموريت‌هاي سازمان‌هاي توسعه‌اي از جمله برنامه‌هاي آتي براي بهبود و ارتقاي صنعت است.»

یکشنبه: در دومین روز از هفته ای که گذشت، وزير كار به دنبال كشمكش‌ها ميان بانك مركزي و وزارتخانه‌هاي بازرگاني و كار و امور اجتماعي بر سر نحوه تامين اعتبار طرح كارت خريد اعتباري كارگران، اعلام كرد: دولت به بانك‌ها مجوز داده است با استفاده از يكي از عقود اسلامي نسبت به تامين منابع اين طرح اقدام كنند. به گفته عبدالرضا شيخ‌الاسلامي عملياتي شدن طرح ميزان با استفاده از عقد اسلامي «مرابحه» صورت مي‌گيرد.

در این روز همچنین، در پی افزایش ابهام‌ها در مورد نحوه برداشت از منابع صندوق توسعه ملی، رییس هیات‌عامل این صندوق، بخشی از ساز و کار پرداخت تسهیلات ارزی آن را اعلام کرد. رحیم قربانی، دو کانال «معرفي طرح از طريق شوراهاي اشتغال و سرمايه‌گذاري استان‌ها» و «ارائه تقاضا به بانك‌هاي عامل» را برای درخواست وام از صندوق توسعه ملی معرفی کرد؛ اما در عین حال گفت: «تصميم‌گيري نهايي در مورد پرداخت تسهيلات به عهده بانك عامل است؛ چرا كه تمام ريسك‌ها را بانك بايد بپذيرد.»

در همین حال در روز یکشنبه، رییس مجلس در جمع نمایندگان بخش خصوصی و فعالان اقتصادی کشور حاضر شد و ضمن ابراز نگرانی از وضعیت کنونی صنعت و تولید کشور در بخش‌های مختلف بازرگانی، کشاورزی، خدمات و ... ، از فعالان اقتصادي خواست در اين زمينه ارزيابي خود را به مجلس ارائه كنند.

لاریجانی البته وارد کردن آنچه که «تکانه‌های یک مرتبه به اقتصاد» در جریان هدفمندسازی یارانه‌ها خواند را هم در نظر مجلس، «نامناسب» عنوان و بیان کرد: نظر طرف مقابل یعنی دولت در برابر این نظر مجلس، این بود که اگر این تکانه‌ها، یک مرتبه نباشد، ارزش تغییرات ناشی از آن، «ملموس» نمی شود.

دوشنبه: در سومین روز از هفته ای که گذشت،  رييس ‌كل بانك مركزي تقاضاي داخلي ارز را حداكثر 64 ميليارد دلار برآورد كرد و گفت: اين حجم تقاضا در بازار به دليل برخي سوداگري و نيازهاي كاذب به 70 ميليارد دلار رسيده است. محمود بهمني تقاضاي 70 ميليارد دلاري ارز را صوري و غير واقعي خواند و گفت: نيازهاي غير واقعي در بازار موجب شده تقاضاي كاذب شش ميليارد دلاري براي ارز شكل بگيرد. رييس‌كل بانك مركزي با بالا خواندن تقاضاي ارز در كشور معتقد است، بايد از طريق اولويت‌بندي و به حداقل رساندن واردات كالاهاي غيرضرور از حجم بالاي تقاضا در بازار كاسته شود.

همچنین در این روز معاون حقوقي ديوان محاسبات تاسيس صندوق توسعه ملي را بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه عنوان كرد و گفت: طبق قانون، برداشت از صندوق توسعه ملي براي امور دولتي ممنوع است.

سه شنبه: در روز میانی هفته شوراي پول و اعتبار كه مهم‌ترين مركز فرماندهي سياست‌هاي پولي دستوري به ويژه در حوزه كاهش نرخ سود سپرده‌ها و تثبيت نرخ ارز در چند ماه اخير بوده است، با احكام صادره از سوي محمود احمدی نژاد دستخوش دو تغيير اساسي شد. براساس اين احكام، «محمد جهرمي» و «ناصر شرافت» دو عضو شوراي پول و اعتبار كه كرسي‌هاي متخصص پولي آن را اشغال كرده بودند، جاي خود را به دو عضو جديد يعني«كورش پرويزيان» و «پيمان نوري» دادند كه افكاري كاملا متفاوت با اعضاي سابق دارند.

در این روز همچنین  براساس شيوه‌نامه‌اي كه توسط سازمان ملي زمين‌ومسكن و اداره كل اموال دولتي تنظيم شد، دستگاه‌هاي دولتي موظف به ارائه اظهارنامه مربوط به «تعداد خانه‌هاي سازماني در اختيار» شدند و تاكنون بيش از 20 هزار واحدمسكوني در مالكيت دولت شناسايي شده كه قرار است اين املاك توسط وزارت‌اقتصاد در جدول زمانبندي فروش قرار بگيرد و حداكثر در پنج سال موجودي دولت از بابت خانه‌هاي «قابل‌فروش» به صفر برسد. رييس سازمان ملي زمين و مسكن با اعلام اينكه بايد سالانه معادل 200 ميليارد تومان از محل فروش خانه‌هاي سازماني تامين شود، گفت: 80درصد اين مبلغ صرف برنامه‌هاي دولت در حوزه مسكن خواهد شد.

چهارشنبه: در چنین روزی قيمت هر اونس طلا در بازارهاي جهاني از 1670 دلار گذشت تا ركورد تازه‌اي از خود به جا گذارد؛ خيز ناگهاني قيمت طلا در بازار جهاني ناشي از امكان گسترش بحران يورو و بدبين بودن مردم آمريكا به پيامدهاي توافقات صورت گرفته ميان كنگره و رياست‌جمهوري بر سر موضوع افزايش بدهي‌هاي خارجي اين كشور است؛ تحليلگران بازار در تحليل اتفاقات این روز معتقدند: هنوز علامت واقعي براي پيش‌بيني قيمت طلا در آينده وجود ندارد؛ اما روند‌ها نشان از تداوم افزايش قيمت در بازار دارد.

از سوی دیگر در این روز و در روزی که در روزی که محمود احمدی‌نژاد تنها 10 دقیقه برای دفاع از وزرای پیشنهادی‌اش در مجلس نطق کرد، هر چهار فرد پیشنهادی او موفق شدند رای اعتماد نمایندگان مجلس را به دست آورند. مهدی غضنفری با 218 رای، رستم قاسمی با 216 رای، عبدالرضا شیخ‌الاسلامی با 204 رای و محمد عباسی با 165 رای به ترتیب برای وزارتخانه‌های «صنعت، معدن و تجارت»، «نفت»، «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و «ورزش و امور جوانان» از مجلس رای اعتماد گرفتند تا کابینه دهم با 18 وزیر تکمیل شود.

پنج شنبه: در روز های پایانی هفته (پنج شنبه و جمعه) دو حادثه بد اقتصاد ایران و جهان را تحت تاثیر قرار داد. انفجار بزرگترین خط لوله انتقال نفت ایران و افت وحشتناک بازارهای مالی جهان که دوباره تجربه سقوط وحشتناک در سال 2008 به هنگام آغاز بحران اقتصادی آمریکا با اعلام ورشکستگی بانک لمن برادرز را تکرار کردند.

مدیرعامل مناطق نفت خیر جنوب با تشریح جزئیات حادثه انفجار و آتش سوزی در خط لوله نفت قلعه‌نار به اهواز به عنوان بزرگترین خط لوله انتقال نفت ایران از مهار آتش سوزی این خط لوله نفت خبر داد و اعلام کرد: هنوز دلایل تروریستی یا فنی بودن این حادثه نفتی مشخص نشده است.

برگرفته از: نما بورس
قبل از طرح سوال جستجو کنید و از ارسال سوال به صورت پیام خصوصی خودداری فرمایید.

تالار گفتگوی حسابداری


Tags: