نویسنده موضوع: نرخ تورم 15.4 درصد اعلام شد  (دفعات بازدید: 1451 بار)

آفلاین mmohammadi

 • مدیر سایت
 • یه دنگ از سایت به نامشه
 • *****
 • سپاسگزاری ها
 • -تشکر کرده:
 • -تشکر شده:
 • ارسال: 607
 • امتیاز های کاربر: 273
  • تساوی
 • دانشگاه: تهران
 • مقطع تحصیلی: دکتری
نرخ تورم 15.4 درصد اعلام شد
« : ژوئیه 23, 2011, 05:14:25 »

نمابورس، اقتصادی_ شنبه: در اولین روز از هفته ای که گذشت، فعالان بازار سرمايه پس از گذشت 10 روز بار ديگر، رشد اين بازار را دیدند؛ شاخص بورس در شرايطي كه از 15 تيرماه تا 24 تيرماه روند‌نزولي را طي كرده بود پس از 10 روز بار ديگر صعود اندكي را به ثبت رساند؛ بورس اوراق بهادار تهران روز شنبه توانست به‌رغم کاهش فعالیت معامله‌گران به دلیل تعطیلی میان هفتگی بازار با ثبت رشد 63واحدی روز مثبتی را پشت سر بگذارد.

یکشنبه: تعطیل بود.

دوشنبه: در ششمين گردهمایی اعضای شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی سید شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و ريیس شورای گفت‌و‌گوی بخش خصوصی و دولتی برگزار شد. در این نشست از تغییر زمان پرداخت یارانه‌های نقدی و واریز آن در هفته دوم مرداد ماه و نیز تصویب آیین‌نامه‌های ارائه تسهیلات توسط صندوق توسعه ملی خبر داد. مهم‌ترین خبر محمود بهمنی، رییس‌کل بانک مرکزی و دیگر نماینده دولتی در این گروه نیز ‌بخشودگي جرايم معوقات بانكي و تقسیط بدهی تولید‌کنندگان بدهکار بود. نهاوندیان، رییس اتاق ایران و دبیر شورا نیز از تشکیل کمیته ویژه هدفمندی یارانه‌ها با حضور 5 وزیر خبر داد که قرار است روند پرداخت یارانه به تولید‌کنندگان را پیگیری کند.اما باید گفت که حاشیه‌های ششمين نشست شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی که اخبار آن برای اولین بار در قالب نشست خبری رسمی به گوش رسانه‌ها می‌رسید، به نوعی مهم تر از متنش بود. انتقاد جدی هر دو مسوول دولتی از رسانه‌ها نسبت به ارائه آمارهای غیرواقعی از اقتصاد و به ویژه، وضعیت مطالبات نظام بانکی، یکی از این حواشی بود که کار رسانه‌ها در این بخش، به نوعی به «همنوایی با دشمن» توصیف شد. اعلام اخبار روز اقتصاد نیز، فصل دیگری از این نشست بود.

در این روز همچنین معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس‌جمهوری، براي تعيين تكليف كارمندان مازاد وزارتخانه‌های ادغامی دست به كار شده است. معاون نوسازي اين معاونت، از چهار راهكار پيشنهادي دولت براي كارمندان مازاد اين وزارتخانه‌ها پرده برداشت كه «بازنشستگي»، «بازنشستگي پيش از موعد»، «بازخريدي با امتياز» و «جابه‌جايي بين دستگاه‌ها» را شامل مي‌شد. احمد بزرگيان البته تاكيد كرده است كه سياست دولت در اين زمينه، سياستي «تعديلي» نيست. يك مقام وزارت «صنعت، معدن و تجارت» هم گفته است كه هر تغييري با جلب موافقت پرسنل انجام خواهد شد.

سه شنبه: در چنین روزی معاون اقتصادي بانك مركزي با دفاع از سياست اصلاح پول ملي در شرايط كنوني گفت: ارزش بزرگترين قطع اسكناس جاري كشور(10 هزار توماني) به قيمت‌هاي سال 1350حدود 18 تومان است.

حسين قضاوي معاون اقتصادي بانك مركزي با ارائه مثالي از برخي متغيرهاي كلان و نحوه نگارش عددي اين شاخص‌ها گفت: وضعيت پول ملي در شرايط كنوني به‌گونه‌اي است كه براي نشان دادن برخي ارقام مانند بودجه كل كشور بايد از عدد پنج به همراه 15 صفر استفاده كرد.

از سوی دیگر در این روز رييس كل بانك مركزي در گفت‌وگويي ضمن دفاع از شوك ارزي چهل روز پيش از آن كه در آن قيمت ارز دفعتا افزايش يافت اعلام كرد كه در هيچ كجاي دنيا اعلام نمي‌كنند كه قصد داريم قيمت ارز را 10 تومان 10 تومان افزايش دهيم. وي در عين حال علت بازگشت دوباره به سياست ارز دو نرخي را كه مورد انتقاد شديد كارشناسان اقتصادي قرار گرفت، فشارهاي وارده از سوي مطبوعات و اقتصاددانان عنوان كرد. اين در حالي است كه اكثر اقتصاددانان منتقد اصل افزايش نرخ ارز نبوده، بلكه انتقاد آنان بر نحوه اجراي آن بوده است.

چهار شنبه: در این روز در سكوت مركز آمار و ممنوعيت بانك مركزي براي انتشار آمار، رييس سازمان هدفمندي يارانه‌ها نرخ تورم ميانگين خرداد ماه را اعلام كرد. به گفته وي، تورم فروردين‌ماه امسال 13.2 درصد، ارديبهشت ماه 14.2 درصد و خرداد ماه 15.4 درصد بوده است. بانك مركزي تا پانزدهم هرماه، نرخ تورم ماه قبل را در سه شاخص ميانگين، ماهانه و نقطه به نقطه اعلام مي‌كرد. اما از اوايل تير ماه با مصوبه شوراي عالي آمار انتشار تورم از سوي بانك مركزي به حالت تعليق درآمد. اين ممنوعيت باعث طرح اين سوال در محافل كارشناسي شده است كه آيا ممكن است اعلام نرخ تورم نيز به تدريج به سرنوشت نرخ رشد اقتصادي دچار شود كه از سه سال پيش از اعلام شدن آن خودداري شده است؟

همچنین فعالان بورس تهران در هفته جاري نظاره‌گر افزايش نسبي قيمت سهام بودند كه اين روند هر چند رشد 1.3 درصدي شاخص بورس را رقم زد اما به علت حجم پايين معاملات خرد (كه در مجموع حدود 100ميليارد تومان بود) نمي‌تواند به عنوان نشانه‌اي محكم از تغيير جهت پايدار بازار سهام تلقي شود. در عين حال، اين تغيير مسير بورس طي هفته جاري پس از آن اتفاق افتاد كه بازار سهام در هفته ماقبل خود تمام روزها را در مسير نزولي پشت سر گذاشته بود.

پنج شنبه: در این روزوزیر نفت هند اعلام کرده که توقف فروش نفت ايران براي هند مشكلي ايجاد نمي‌كند. در این بین منابع آگاه هندی اعلام كردند: پالايشگاه هاي نفت هند از عربستان خواسته‌اند در ماه آينده ميلادي به آن ها نفت بيشتري بفروشند. هند پنج میلیارد دلار به ایران بدهی دارد.

برگرفته از: نما بورس
قبل از طرح سوال جستجو کنید و از ارسال سوال به صورت پیام خصوصی خودداری فرمایید.

تالار گفتگوی حسابداری

نرخ تورم 15.4 درصد اعلام شد
« : ژوئیه 23, 2011, 05:14:25 »

Tags: