نویسنده موضوع: گزارش عملکرد سه ماهه نخست فولاد خوزستان  (دفعات بازدید: 2068 بار)

آفلاین mmohammadi

 • مدیر سایت
 • یه دنگ از سایت به نامشه
 • *****
 • سپاسگزاری ها
 • -تشکر کرده:
 • -تشکر شده:
 • ارسال: 607
 • امتیاز های کاربر: 273
  • تساوی
 • دانشگاه: تهران
 • مقطع تحصیلی: دکتری

 

شرکت فولاد خوزستان سود خالص سه ماهه خود را با سرمایه 2192 میلیارد ریال در تاریخ 31/3/1390 برابر با 239 ریال از سود کل 631 ریال اعلام کرده است. بنابر اطلاعات گزارش، درآمد فروش با 29 درصد پوشش، بهای تمام شده با 28 درصد پوشش، سود عملیاتی با 35 درصد پوشش و سود خالص با 38 درصد پوشش محقق شده است.

 

بر اساس اطلاعات فوق توجه به نکات زیر ضروری است:

1) درآمد فروش شرکت از محل رشد مقدار تولید و فروش محصول اسلب که نسبت به دوره مشابه سال قبل خود در تولید رشد 34 درصدی و در فروش رشد 38 درصدی داشته به 57 درصد رشد درآمد نسبت به دوره مشابه سال قبل خود در این محصول رسید. در تولید بلوم و بیلت تقریبا بدون تغییر مانده و درآمد فروش نیز تنها با رشد قیمت فروش 9 درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل خود افزایش داشته است. در نهایت شرکت توانسته در سه ماه نخست سال 90 معادل 25 درصد از درآمد فروش خود را محقق سازد.

 

در این دوره سه ماهه شرکت صادراتی نداشته و درآمدی از این بخش محقق نشده است. هر چند برای سال 90 پیش بینی صادرات 17درصدی از کل درآمد فروش پیش بینی شده است. در این دوره با به بهره برداری رسیدن طرح توسعه شرکت، مقدار تولید کل به رشدی معادل 5.3 درصد دست یافته است. افزایش قیمت محصولات به علت رشد نرخ های جهانی و بهبود بازار داخل ایجاد شده است.

 

البته شرکت در گسترش برنامه های توسعه خود طرح توسعه فاز سوم خط 5 میلیون تن فولاد را در دست اجرا دارد که با برآورد 3321 میلیارد ریال ورد آ9.4 درصد پیشرفت داشته است و زمان بهره برداری از آن سال 93 ذکر شده است. احداث نیروگاه 500 مگاواتی نیز برای تأمین برق کارخانه با برآورد 1117 میلیارد ریال نیز با پیشرفت 9.7 درصد برای بهره برداری در سال 92 در دستور کار قرار دارد.

 

2) در بخش بهای تمام شده، در عملکرد سه ماهه شرکت در مصرف مواد مستقیم 32.5 درصد پیش بینی را محقق کرده است. مصرف این مواد نسبت به پیش بینی 31 درصد در مصرف سنگ آهن، 20 درصد در مصرف آهن قراضه و چدن و 70 درصد در مصرف آهن اسفنجی خرید شده از پیش بینی را محقق کرده است. این مصرف نسبت به دوره مشابه سال قبل با رشد 58 درصدی ایجاد شده است.دستمزد مستقیم نیز با پوشش 25 درصدی محقق شده که این بخش نیز نسبت به سال قبل با توجه به رشد حجم تولید و افزایش نرخ دستمزد، 90 درصد افزایش داشته است. هزینه سربار نیز با پوشش 23.5 درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایشی معادل 30.4 درصد افزایش داشته است. توجه به این نکته ضروری است که هر چند در سال جاری هدفمند کردن یارانه ها بر هزینه های شرکت افزوده ولی به نظر می رسد شرکت با کنترل این هزینه ها توانسته افزایش متعادلی در این بخش محقق کند.

 

در نهایت بهای تمام شده نسبت به سال قبل با رشد 45 درصدی محقق شده که 28 درصد از پیش بینی سال 90 را ایجاد کرده است.

 

3) رشد دستمزدها و همچنین افزایش تولید باعث شده هزینه های اداری و تشکیلاتی شرکت نسبت به دوره مشابه سال قبل 37.6 درصد افزایش داشته باشد و همچنین 31 درصد بودجه را محقق سازد. سایر هزینه های عملیاتی نیز با پوشش 25 درصدی بودجه نسبت به سال قبل رشد 18.7 درصدی داشته است.

تعامل موارد فوق باعث پوشش 35 درصدی سود عملیاتی شرکت شده که این سود، نسبت به دوره مشابه قبل با کاهش 30 درصدی مواجه شده است.

 

4) هزینه های مالی شرکت با پوشش 20 درصدی، کاهشی 29 درصدی را نشان داده است. همچنین سایر هزینه های متفرقه شرکت نیز با 17 درصد تحقق بودجه نسبت به سه ماهه نخست سال 89 افزایشی 331 درصدی داشته که عمدتا به دلیل زیان تسعیر ارز و رشد هزینه بازنشستگان بوده است.سود قبل از کسر مالیات شرکت در این سه ماه سپری شده از ابتدای سال 90، معادل 39 درصد از پیش بینی را ایجاد کرده است. از طرفی به دلیل نبود صادرات و درآمد حاصل از سرمایه گذاری، درآمدهای مشمول مالیات شرکت رشد کرده و بر همین اساس، مالیات نیز با 43 درصدی محقق شده که نسبت به دوره مشابه قبل خود کاهش 21 درصدی داشته است.

در نهایت سود خالص شرکت با 38 درصد پوشش 239 ریال به دست آورده که نسبت به سه ماهه ابتدای سال مالی 89، کاهشی 35 درصدی داشته است.

برگرفته از: نما بورس
قبل از طرح سوال جستجو کنید و از ارسال سوال به صورت پیام خصوصی خودداری فرمایید.

تالار گفتگوی حسابداری


Tags: