نویسنده موضوع: انواع سرمایه‌گذاری در دنیا  (دفعات بازدید: 2121 بار)

آفلاین behnaz khalili

  • کاربر جدید
  • *
  • سپاسگزاری ها
  • -تشکر کرده:
  • -تشکر شده:
  • ارسال: 47
  • امتیاز های کاربر: 32
  • دانشگاه: saveh
  • مقطع تحصیلی: کارشناسی
انواع سرمایه‌گذاری در دنیا
« : دسامبر 21, 2011, 13:11:07 »
وضیح مختصری در مورد انواع راههای سرمایه‌گذاری:
حساب پس‌انداز Saving accounts:
چنین حسابی بهترین مكان برای پس‌انداز وجوه شماست. وجوه امانی شما تا سقف یكصد هزار دلار در هر یك از موسسات مالی بیمه می‌گردد. (در ایالات متحده توسط (FDIC) Federd Deposit insurance Corporation شركت فدرال بیمه سپرده‌های بانكی بیمه می‌گردد) و دسترسی آسان به سپرده شما همیشه مقدور است. تنها مشكل عمده این نوع پس‌انداز نرخ سودی است كه به سپرده شما تعلق می‌گیرد و بسیار پایین و در حد صفر است.
Money market deposit account:
این نوع حساب در قیاس با حساب پس‌انداز سود نسبتاً بیشتری به سپرده‌گذاری به دست می‌دهد. بسیاری از بانكها و موسسات مالی مبلغ سپرده ابتدایی را حداقل یك هزار دلار در نظر می‌گیرند و در دفعات، میزان برداشت و یا انتقال توسط شما را در یك دوره زمانی معین محدود می‌كنند.
حساب سپرده ثابت CDS(Certificate deposit):
این نوع حساب در مقایسه با حساب پس‌انداز سود قابل ملاحظه‌ای را فراهم می‌كند و راهی با ریسك بسیار پایین برای سرمایه‌گذاری می‌باشد. وجوه شما تا حداكثر مبلغ یك صد هزار دلار به طور جداگانه در هر یك از موسسات مالی تضمین می‌گردد. شما توافق می‌كنید تا وجه خود را در حساب برای مدت معین نگاه دارید. هر چه این مدت زمان مورد توافق بیشتر باشد سود تعلق گرفته به حساب شما بیشتر خواهد بود. برای برداشت زودتر از مورد مقرر جریمه در نظر گرفته می‌شود (سود تعلق گرفته كسر می‌شود).
سهام (Stocks):
زمانی كه سهامی می‌خرید در بخشی از دارایی‌های یك شركت سهیم می‌گردید.
اگر آن شركت در تجارت موفق و مثبت عمل كند در زمان‌های معین سود خود را دریافت می‌دارید و اگر بالعكس آن شركت موفق عمل ننماید ارزش سهام شما پایین خواهد آمد و شما بخش و یا تمام وجه خود را از دست خواهید داد.
اوراق قرضه (Bonds):
زمانی كه شما اوراق قرضه خریداری می‌كنید در واقع شما پول خود را به یك شركت و یا موسسه دولتی و یا خود دولت برای مدت زمان معین كه ترم نامیده می‌شود قرض می‌دهید. گواهینامه اوراق قرضه پرداخت سود معین و ثابت توسط شخص و عضو صادركننده را در مدت زمان معین تعهد می‌نماید. مدت زمان این اوراق بین چند ماه تا چند سال می‌تواند متغیر باشد. اوراق قرضه در قیاس با سهام سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری محسوب می‌گردد. زیرا دارندگان اوراق قرضه نسبت به سهامداران در صورت ورشكستگی صادركننده اوراق زودتر به پول خود می‌رسند.اگر چه فروش اوراق قرضه پیش از موعد مقرر جریمه‌ای به همراه ندارد اما ارزش اوراق قرضه منوط به نوسان نرخ سود آن خواهد بود.
تعدادی از اوراق قرضه بدین نام است:
اوراق قرضه پس‌انداز Saving bonds
سند بهادار كوتاه مدت دوستی Treasury(T) bills
Zero- coupon bonds:
اوراق قرضه‌ای كه سود آن در انقضای مدت یكجا پرداخت می‌شود.
پرداخت سود به صورت زمان‌بندی شده نیست و كل سود در پایان انقضای مدت یكجا پرداخت می‌گردد. این اوراق به صورت تخفیفی خریداری شده و ارزش آن در زمان سررسید برابر با همان ارزش اسمی خواهد بود.
اوراق قرضه شهرداری (Muni Cipal bonds):
توسط دولت فروخته می‌شود و معاف از مالیات است. بدین‌معنا كه شما بابت سودی كه دریافت كنید مالیات نخواهید پرداخت.
اوراق قرضه تضمین شده Insures bonds:
اوراق قرضه تضمین‌شده ریسك سرمایه‌گذاری بسیار پایینی دارد اما میزان سود پرداختی آنها نیز كمتر است.
اوراق قرضه قابل تبدیل Convertible bonds:
اوراق قرضه قابل تبدیل را می‌توان به سهام تبدیل نمود.
اوراق قرضه پربهره و كم‌اعتبار High-gield bonds:
این اوراق توسط كمپانی‌های با اعتبار محدود صادر شده و درصد ریسك سرمایه‌گذاری بسیار بالایی دارند.
شركت‌های تعاونی سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق قرضهMutual funds :
این شركت‌ها عموماً مجموعه‌ای از سرمایه‌گذاری‌های مشترك توسط گروهی از سرمایه‌گذاران است. مدیر این شركت‌ها وجوه شما را در اوراق قرضه و سهام بازار پول و یا تركیبی از آنها سرمایه‌گذاری كرده و بهترین زمان خرید و فروش آنها را اعلام می‌كند. با سرمایه‌گذاری مشترك با دیگر سرمایه‌گذاران در این شركت‌ها شما قادر خواهید بود تا زمینه سرمایه‌گذاری و فعالیت خود را در طیف وسیع‌تری انجام دهید كه ریسك سرمایه‌گذاری را كمتر می‌سازید. اما این شركت‌ها حق‌الزحمه دریافت نموده و شما بابت سود خود می‌بایست مالیات بر درآمد بپردازید.

 

 

تالار گفتگوی حسابداری

انواع سرمایه‌گذاری در دنیا
« : دسامبر 21, 2011, 13:11:07 »

Tags: