نویسنده موضوع: قیمت در انتخاب نرم افزار حسابداری  (دفعات بازدید: 984 بار)

آفلاین kamankeshseo

  • کاربر جدید
  • *
  • سپاسگزاری ها
  • -تشکر کرده:
  • -تشکر شده:
  • ارسال: 1
  • امتیاز های کاربر: 0
  • دانشگاه: صنعتی اصفهان
  • مقطع تحصیلی: کارشناسی
قیمت در انتخاب نرم افزار حسابداری
« : دسامبر 23, 2016, 10:24:16 »
بحثی اینجا مطرح است که قیمت تا چه اندازه در تعیین و انتخاب بهترین نرم افزار حسابداری تاثیر دارد. اگر قیمت یک نرم افزار حسابداری صفر ریال باشد یعنی واقعا رایگان باشد بهتر است و یا قیمت نرم افزار حسابداری 4 میلیون دلار باشد بهتر است.

اکنون نرم افزار ERP داریم که به صورت رایگان و Open Source در اختیار ما قرار می گیرد و ممکن است همان نرم افزار حسابداری یک نسخه غیر رایگان هم داشته باشد. البته نه صد هزار تومان. بلکه صد هزار دلار.

این اختلاف قیمت به نظر شما به چه چیزی بر می گردد. اینها که هر دو یک نرم افزار حسابداری هستند. چرا اولی رایگان و دومی اینقدر گران؟

خیلی از قضیه دور نشویم. قیمت به هر حال در خرید تمام محصولات یکی از مولفه هاست. اگر با مباحث بازاریابی و فروش هم آشنا باشید قیمت یکی از چهار پی اساسی است.

p = product یا همان محصول

p = Place یا بازار یا محدوده مشتریان یک محصول

p = Promotion یا همان روش های تبلیغی مثل تبلیغات تلویزیونی و بیل بورد و مجله و ...

p = Price یا همان قیمت

 

هر کسی دوست دارد که بهترین نرم افزار حسابداری مناسب کسب و کارش را با بهترین قیمت (یا اصطلاحا ارزان ترین قیمت) خریداری نماید. ولی همیشه مناسب ترین قیمت ارزان ترین قیمت نیست زیرا که در شرایط مختلف مناسب ترین قیمت متفاوت است. مثل همان مثال ویندوز که برایتان زدم.

 

به نظر می رسد که قیمت مناسب لزوما نه کمترین قیمت است و نه بیشترین قیمت. بنابراین باید نرم افزاری را انتخاب کنیم که قیمت آن نست به امکاناتش مناسب باشد. قیمت بالا لزوما به معنی نرم افزار حسابداری بهتر نیست و قیمت پایین هم به معنی نرم افزار حسابداری بهتر نیست.

حالا که بحث به اینجا رسید باید واضح تر بگویم که قیمت و امکانات و نیازمندیهای ما سه عاملی هستند که به هم گره خورده اند و باید همه آنها با هم بررسی شوند. قیمت به تنهایی تعیین کننده نیست. البته در نهایت عامل تعیین کننده است. یعنی در حالتی که شما چند نرم افزار حسابداری را با هم مقایسه می کنید و مثلا سه تا از آنها را مناسب کسب و کار خود تشخیص می هید (البته با در نظر گرفتن همه جوانب کار) آنگاه بحث قیمت مهم می شود.

 

شرکتی مثل طرفه نگار را نگاه کنید. این شرکت نرم افزار حسابداری هلو را تولید و به بازار ارائه کرده است. نرم افزار حسابداری هلو یکی از ارزانترین نرم افزارهای حسابداری موجود در بازار ایران است. شاید ارزانترین نباشد ولی یکی از ارزانترین هاست. کسی که هلو می خرد انتظار امکانات زیادی از نرم افزار ندارد زیرا آنرا برای کسب و کار کوچک می خرید. نرم افزار حسابداری هلو تقریبا مشهورترین نرم افزار حسابداری ارزان قیمت در بازار ایران است.

نرم افزارهای حسابداری مشهور ارزان قیمت دیگر عبارتند از نرم افزار حسابداری رافع که قفل شکسته آن در بازار وجود دارد و بنده از سال 1380 با آن آشنا هستم. اون موقع یک سی دی رافع را می توانستیم با 17 هزار تومان بخریم.

نرم افزار حسابداری برلیان هم یکی دیگر از این نرم افزارها است. نرم افزار حسابداری ارزان دیگر نرم افزار حسابداری محک است.

یادم هست که در نمایشگاه الکامپ چند سال پیش شرکت کرده بودم و یک شرکت نرم افزار حسابداری هم در کنار ما بود. از وی پرسیدم قیمت پکیج کامل شما چقدر است ؟ گفت پک کامل صنعتی ما یک میلیون و دویست هزار تومان.

از من پرسید و گفت شما قیمت پک کامل نرم افزارتان چقدر است؟ گفتم حدود 40 میلیون تومان.

یادم نیست که عکس العمل اون آقا چی بود. ولی اختلاف 40 برابری بین قیمت پکیج کامل ما با پکیج کامل اونها برایم جالب بود.

منبع : accsoft.blogfa.com

Tags: